Audieri reluate în Țările de Jos în cazul jafului de la Assen. „Parchetul a tras toate sforile”

Coiful de aur de la Cotofenesti
Imago

Instanţa reia miercuri audierile în cazul furtului din Assen, când au fost sustrase Coiful de la Coţofeneşti şi trei brăţări dacice de aur. Audierea preliminară vizează stadiul anchetei şi arestarea preventivă a celor trei suspecţi din Heerhugowaard.

Prima audiere publică a avut loc la începutul lunii mai. Douglas Chesley W. (36 de ani) şi Bernhard Z. (35 de ani) au fost judecaţi. Jan B. (20 de ani) a fost arestat în 23 aprilie, iar cazul său este făcut public pentru prima dată. B. este acuzat că a cumpărat un baros de la un magazin de bricolaj cu două zile înainte de senzaţionalul furt de artă din ianuarie.

Abundenţă de dovezi

Există înregistrări video ale achiziţiei. În timpul audierii anterioare din mai, procurorul a declarat că există o abundenţă de probe împotriva acestor suspecţi.

„Parchetul a tras toate sforile în ceea ce priveşte posibilităţile de investigare”, a declarat atunci procurorul. Judecătorul de atunci a considerat cazul suficient de grav pentru a prelungi arestul preventiv al lui Z. şi W. cu trei luni.

Spargerea de la Muzeul Drents a fost precedată de o explozie puternică. Potrivit procurorului, a fost folosită o petardă extrem de puternică. La scurt timp după spargere, o locuitoare din Pelikaanstraat a auzit deschizându-se uşa unui container de haine de pe strada sa. A auzit apoi o maşină care se îndepărta cu zgomot. În interiorul containerului se afla o geantă sport care conţinea haine. Pe aceasta a fost găsit material celular aparţinând suspecţilor.

Citește și
Hoti coif
Doi suspecți în cazul furtului pieselor din tezaurul dacic, aduși în fața unui tribunal olandez

Coif şi brăţări de aur

Geanta conţinea şi cioburi de sticlă. Cercetările arată că acestea erau aproape sigur fragmente de sticlă din vitrinele sparte din muzeu. În interior se aflau casca istorică de aur şi trei brăţări de aur furate. Obiectele erau împrumutate de la Muzeul Naţional de Istorie din Bucureşti. Geanta pare să fi fost cumpărată de Z.

Se crede că bărbaţii au campat în parcul Lunsbergen din Borger înainte de spargere. Cabana fusese închiriată de B., în vârstă de 20 de ani. Sistemul parcului a arătat că lacătul a fost deschis din exterior la scurt timp după spargerea din Assen. După arestarea lor, suspecţii au refuzat să vorbească. Doar cel mai tânăr le-a spus ofiţerilor sub acoperire că W. a fost „creierul” jafului.

Potrivit lui B., W. a pus la cale furtul de opere de artă şi a transportat comorile în duba sa. După furt, el le-ar fi depozitat pentru a le vinde ulterior. Coiful de la Coţofeneşti şi brăţările lipsesc şi în prezent.

Un suspect la tribunal

Potrivit avocaţilor apărării, doar Douglas Chesly W. se va prezenta la a doua audiere. Apărarea spune că aşteaptă dosarul final.

A treia audiere este aşteptată în octombrie. Aceasta ar fi o audiere preliminară, nu o audiere pe fond. Audierea ar urma să abordeze progresele anchetei şi orice cereri de anchetă depuse.

Articol recomandat de sport.ro
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Citește și...
Coiful din tezaurul dacic ar putea fi pierdut pentru totdeauna. Țările de Jos sunt pregătite să ne despăgubească
Coiful din tezaurul dacic ar putea fi pierdut pentru totdeauna. Țările de Jos sunt pregătite să ne despăgubească

Guvernul din Țările de Jos presupune că va trebui să ramburseze costurile pentru coiful dacic și cele trei brățări de aur furate de la Muzeul Drents. Ministerul Educației, Culturii și Științei scrie că „cel mai probabil” va trebui să plătească daunele.

Doi suspecți în cazul furtului pieselor din tezaurul dacic, aduși în fața unui tribunal olandez
Doi suspecți în cazul furtului pieselor din tezaurul dacic, aduși în fața unui tribunal olandez

Doi suspecți au fost aduși în fața unui tribunal olandez, fiind acuzați că au furat coiful antic românesc din aur, într-un jaf cu exploziv intens mediatizat în Țările de Jos, care a stârnit indignare în România, transmite AFP.

Restul pieselor din tezaurul dacic expus în Olanda s-au întors în România. Autoritățile lucrează la noi reglementări
Restul pieselor din tezaurul dacic expus în Olanda s-au întors în România. Autoritățile lucrează la noi reglementări

După ce coiful din aur și trei brățări, au fost furate, restul pieselor din tezaurul dacic, expuse la Muzeul Drents, din Assen, s-au întors în România. Colecția a ajuns în siguranță la Muzeul Național de Istorie, în timp ce polițiștii continuă ancheta.

Recomandări
Iranul i-a arestat pe liderii mișcării de protest. Numărul morţilor în urma manifestațiilor ar fi ajuns la peste 500
Iranul i-a arestat pe liderii mișcării de protest. Numărul morţilor în urma manifestațiilor ar fi ajuns la peste 500

Autorităţile iraniene au arestat membri cheie ai mişcării de protest care a zguduit ţara în ultimele două săptămâni, a declarat şeful poliţiei naţionale.

Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri
Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri

Banii obținuți din impozitele şi taxele majorate pe clădiri terenuri și autovehicule vor rămâne la primării. În schimb, Guvernul va împărți mai puțini bani în teritoriu.

Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare
Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare

Gerul a cuprins întreaga țară și devine și mai aprig în zilele următoare. Au fost -18 grade în Satu Mare, duminică dimineața, dar vom avea și -20, spun meteorologii.