Ceasurile inteligente ar putea depista infectarea cu Covid-19 înainte de apariţia simptomelor

62169674
Shutterstock

Ceasurile inteligente au funcţiile de sănătate necesare pentru a depista noul coronavirus cu mai multe zile înainte ca acesta să-şi facă simţită prezenţa. Lipsesc doar corelarea acestora şi suportul software.

 

Mai multe studii ştiinţifice realizate în ultimul an au ajuns la aceeaşi concluzie: smartwatch-urile actuale pot depista COVID-19 cu suficient timp înainte pentru a ajuta la limitarea răspândirii, transmite News.ro.

Conform cercetătorilor de la Mount Sinai, Apple Watch poate depista micile modificări ale ritmului inimii provocate de noul coronavirus cu o săptămână înainte ca pacientul să simtă primele simptome.

Derulat în perioada 29 aprilie - 29 septembrie 2020, studiul publicat sub titulatura “Warrior Watch” a avut în vedere 297 de persoane care lucrau în sistemul de sănătate. Acestea au purtat fiecare câte un Apple Watch pe care a fost instalată o aplicaţie specială, ce măsura variaţia ritmului cardiac.

Un studiu similar, realizat de Universitatea Stanford, a descoperit că mai multe smartwatch-uri, printre care unele produse de Apple, Garmin şi Fitbit, au scos în evidenţă că 81% din pacienţii testaţi pozitiv au avut acelaşi tip de modificări ale ritmului cardiac cu până la 9 zile şi jumătate înainte de apariţia simptomelor.

Depistarea cât mai timpurie a virusului este esenţială în lupta împotriva răspândirii acestuia, iar smartwatch-urile par să fie în cea mai bună poziţie să ajute în acest sens.

Acum că studiile au scos la iveală acest lucru şi dacă este, într-adevăr, doar o chestiune de dezvoltare a unei aplicaţii care să urmărească indicatorii necesari, care există deja separat, este posibil ca în următoarele luni să vedem un mare număr de smartwatch-uri care să se promoveze pe baza acestei funcţii.

Ciudat este că studiile au apărut înainte ca smartwatch-urile care pot identifica noul coronavirus să apară de piaţă. De obicei, în cazuri similare, era invers.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Suntem în plină ”pandemie” a posterelor făcute de inteligența artificială: ”Toate par a fi făcute cu aceeași mână”

Dacă aveți impresia că toate posterele din ultima vreme seamănă între ele, să știți că nu vi se pare. Inteligența artificială începe să lase aceeași amprentă vizuală peste tot.

Cum funcționează sistemele de monitorizare a șoferului, care devin obligatorii. Nu stochează imaginile

Începând de luna aceasta, toate mașinile care se vând în Uniunea Europeană trebuie să aibă un sistem dedicat pentru monitorizarea șoferului.

Categoria de vârstă care preferă inteligența artificială în România. Nu sunt doar tinerii

Un nou studiu arată că 8 din 10 români folosesc deja inteligența artificială, dar mai degrabă în scop personal, decât la serviciu.

Recomandări
Atac al Ucrainei în Rusia. Opt morţi şi zeci de răniţi. Volodimir Zelenski: ”A fost lovită și o instalație petrolieră”. VIDEO

Un atac cu drone ucrainene asupra a două centre logistice s-a soldat cu cel puţin opt morţi în Rusia şi un incendiu într-un depozit de petrol din regiunea Moscova a dus la evacuarea unei maternităţi, au anunţat autorităţile locale. 

Mai mulţi turişti au rămas blocaţi în telecabina de la Bâlea din cauza unei defecţiuni tehnice

Mai mulţi turişti au rămas blocaţi, sâmbătă, în telecabina de la Bâlea, din cauza unei defecţiuni tehnice, însă nu sunt în pericol, a anunţat şeful Serviciului Public Judeţean Salvamont Sibiu, Dan Popescu.

ANALIZĂ. De ce va avea Marea Britanie un nou prim-ministru fără alegeri. Andy Burnham, așteptat la Regele Charles al III-lea

Andy Burnham, politician veteran al Partidului Laburist și fost primar popular al regiunii Greater Manchester, urmează să devină luni următorul prim-ministru al Marii Britanii.