Ai grija ce postezi pe Facebook si pe Twitter. Aproape 5.000 de oameni sunt investigati de politie

facebook

Rata infractiunilor propagate prin intermediul retelelor de socializare a crescut semnificativ in ultimii ani.

Conform Mediafax, principalele canele prin care mesajele abuzive sau plangerile cu privire la amenintari de persoane au fost transmise cel mai des prin intermediul Facebook si al Twitter.

Astfel, in ultimii patru ani criminalitatea la nivel mondial a cunoscut o noua forma de raspandire. Prin intermediul suportului online si in special al retelelor sociale, abuzurile au cunoscut o noua forma de propagare.

In 2008 un numar total de 556 de plangeri au fost facute la Politie, potrivit datelor eliberate de autoritati intr-o solicitare efectuata la nivel mondial. In 2011, cifra celor care au raportat abuzuri realizate prin retele sociale a urcat la 4908, in cadrul acestor raportari ca portaluri de propagare fiind mentionate Faceebook si Twitter.

In 2011, circa 653 de persoane au fost sanctionate de catre autoritati pentru abuzuri sau infractiuni realizate prin social networking. Raportate la nivel de procent, abuzurile prin intermediul retelelor sociale au crescut cu aproximativ 800% scrie Daily Mail in editia sa electronica, conform Mediafax. Oamenii legii sustin ca exista o mare varietate de mesaje ofensatoare sau chiar amenintari care sunt propagate prin Facebook sau Twitter, aceste tipuri de mesaje fiind cele mei des intalnite.

Citește și
Laptop
SOCUL VIETII pentru o femeie, dupa ce iubitul ei i-a spart CONTUL DE FACEBOOK. Ce a gasit in laptop

In randul mesajelor ofensatoare transmise prin intermediul retelelor sociale se numarar si amenintari de abuzuri sexuale, de cele mai multe ori victimele acestora fiind persoanele de sex feminin. Rasismul se numara printre alte tipuri de abuzuri manifestate online, cat si escrocheria sau inselatoria sub forma de frauda bancara.

Pe de alta parte retelele sociale au fost folosite pe parcursul anilor de catre Politie pentru a primi detalii sau pentru a identifica in mod direct faptasul unei crime. Au existat numeroase cazuri in care hotii au postat pe propriile conturi de Facebook imagini cu bunurile sustrase, prinderea acestor fiind dupa aceea o formalitate.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Familia lui Mark Zuckerberg a cazut in capcana Facebook. Poza privata, dar vazuta de toata lumea
Familia lui Mark Zuckerberg a cazut in capcana Facebook. Poza privata, dar vazuta de toata lumea

Randi Zuckerberg, sora directorului executiv al Facebook, Mark, a facut public, fara sa vrea, o fotografie de familie pe care a postat-o pe reteaua de socializare, doar pentru "prieteni".

SOCUL VIETII pentru o femeie, dupa ce iubitul ei i-a spart CONTUL DE FACEBOOK. Ce a gasit in laptop
SOCUL VIETII pentru o femeie, dupa ce iubitul ei i-a spart CONTUL DE FACEBOOK. Ce a gasit in laptop

Un moment special precum o cerere in casatorie trebuie tratat cu mare atentie. Niciun detaliu nu trebuie lasat la voia intamplarii, pentru ca ea sa ramana surprinsa total.

"Toata lumea ar fi vazut mesajele tale private". Aplicatia la care Facebook a renuntat de urgenta

Facebook a fost fortat sa dezactiveze aplicatia New Year's Midnight Delivery, un sistem in care puteai trimite mesaje in masa sau personalizate pentru prietenii din lista ta de Facebook.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.