Ucigaşul casierei de la casa de amanet - identificat, dar în libertate!

60138402

Ucigaşul casierei de la casa de amanet din Galaţi, spintecată cu 14 lovituri de cuţit, deşi era însărcinată, a fost identificat de poliţişti pe baza probelor ADN.

Criminaliştii spun că are doar 18 ani şi o dorinţă nebună de a se îmbogăţi rapid. El era suspectat încă de la început şi a fost închis într-un centru pentru minori. A fugit de acolo luna trecută, dar între timp anchetatorii au construit un dosar puternic împotriva lui.

Există şi o înregistrare video a atacului în care se vede cum tânărul omoară cu sânge rece pe femeie.

Criminalul, în timp ce-şi amaneta un lănţişor
Tânărul de 18 ani scotocise deja după bijuterii şi bani, iar apoi a aşteptat, ascuns în baie, ca cineva să deschidă seiful. A urmat o luptă corp la corp, cu arme inegale. Băiatul a scos cuţitul şi şi-a măcelărit victima...14 lovituri, au numărat criminaliştii. Plină de sânge, femeia a găsit puterea să meargă în stradă, unde s-a prăbuşit apoi.

Identificarea făptaşului a fost dificilă, în ciuda imaginilor surprinse, pentru că agresorul purta cagulă şi mănuşi. Pe baza unei informaţii oferite chiar de prietena lui, criminaliştii l-au identificat şi dus la audieri. Îl cheamă Alexandru Ionel Rabacu şi are 18 ani. A negat totul iar poliţiştii nu au avut cum să-l reţină: probele ADN nu erau gata. Între timp tânărul a fugit din centrul de minori şi acum este dat în urmărire generală pentru tentativă de tâlhărie şi omor deosebit de grav.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Avertisment pentru turiști înainte de minivacanța de 1 Mai. Salvamontul anunță că va ninge în masivul Bucegi

Salvamontiştii din Braşov avertizează că, în zona superioară a masivului Bucegi, se înregistrează ninsori şi precipitaţii mixte şi recomandă turiştilor să abordeze traseele montane cu prudenţă, să utilizeze echipament de iarnă adecvat şi să se informeze.

Bărbat din Brașov, mort la 16 ore după ce a mers la Urgențe. „I-au pus un diagnostic care nu avea legătură cu simptomele”

Se fac cercetări la Brașov pentru ucidere din culpă, după ce un bărbat de 58 de ani a murit la 16 ore de la consultul făcut la unitatea de primiri-urgențe de către medicul de gardă. 

Tânără de 19 ani, răpită de pe stradă de o femeie care credea că este amanta soțului. Unde ar fi dus-o

O femeie de 30 de ani din Prahova este bănuită că a răpit o tânără de 19 ani și, convinsă că ea are o relație amoroasă cu soțul ei, a bătut-o. Suspecta este cercetată pentru lipsire de libertate și loviri și alte violențe.

Recomandări
Nicușor Dan insistă că nu va desemna un premier din partea AUR-PSD: ”Argumentele constituționale sunt de partea mea”

Președintele Nicușor Dan, aflat în Croația, unde a participat la summit-ul Inițiativei celor Trei Mări, a fost întrebat de jurnaliști dacă își menține intenția de a nu propune un eventual premier din partea PSD-AUR, dacă Guvernu, Bolojan va fi demis.

Criza politică ar putea costa România peste 100 de miliarde de lei în 5 ani din dobânzi - Analiză

Instabilitatea politică începe să se traducă direct în costuri mai mari pentru stat, companii și populație.

Două persoane înjunghiate în nordul Londrei. Victimele ar fi membri ai comunității evreiești

Două persoane au fost înjunghiate pe o stradă din nordul Londrei de către un bărbat care între timp a fost arestat. Primele informații indică faptul că victimele fac parte din comunitatea evreiască.