Ninsoarea ameninta sa transforme strazile din Bucuresti in patinoare

×
Publicitate

Joi seara, in Bucuresti a nins cateva ore, cu fulgi pufosi, care i-au incurcat pe soferi, mai ales pe cei care aveau cauciucuri de vara. Intersectiile s-au aglomerat si multe dintre ele s-au blocat.


S-a circulat greu si pe strazile mai mici din cartiere, ingustate si de masinile parcate pe margine.

Joi noapte, vor fi -9 grade Celsius, temperatura la care se formeaza poleiul. Autoritatile locale au dat asigurari ca muncitorii vor imprastia solutii si substante anti-derapante pe asfalt.

230 de utilaje au iesit sa curete bulevardele, indeosebi in centru. Pe strazile mai mici s-a circulat mai greu, pentru ca drumarii nu au ajuns sa le curete de zapada. Daca va ninge si joi noapte, autoritatile locale au mai pregatit inca 330 de utilaje, pentru intreg orasul.

Soferii trebui sa circule cu viteza redusa, cel mult 30 de kilometri pe ora in localitate si 50 in afara ei. De asemenea, ca sa evite accidentele, trebuie sa pastreze o distanta mai mare fata de celelalte autoturisme si sa evite depasirile.

Orice problema ivita in trafic poate fi sesizata la numarul 3055550 sau la dispeceratul Administratiei Strazilor. Meteorologii se asteapta ca ninsoarea sa nu se opreasca peste noapte. Asta inseamna ca utilajele de deszapezire vor lucra fara pauza, pentru ca maine dimineata, Bucurestiul sa nu se transforme intr-o uriasa parcare, acoperita de zapada.

Afla aici cum se conduce in conditii de iarna!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Alocațiile și indemnizațiile intră mai devreme pe card în august. Când vin banii prin poștă

Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va efectua în luna august plata în avans a beneficiilor de asistenţă socială aferente drepturilor cuvenite pentru luna iulie, întrucât data de 8 august, prevăzută în calendar, este zi nelucrătoare.

Una dintre cele mai apreciate instituții românești cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi. De ce s-a ajuns aici

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură (SCDL), una dintre cele mai cunoscute și apreciate instituții din agricultura românească, cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi, pentru a-și repara serele distruse de furtuni. 

Câte pensii speciale se plătesc în România. Cea mai mare: 25.613 lei/lună. Ce pensie are un parlamentar

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în iunie 2026, de 11.970 de persoane, la fel ca în luna precedentă, din care 7.921 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor CNPP.

Recomandări
Drona care a explodat în Bulgaria, la granița cu România, a fost identificată. Anunțul autorităților de la Sofia

Ministerul Apărării de la Sofia a anunțat că drona care s-a prăbușit sâmbătă dimineața pe un câmp din Bulgaria, la circa un kilometru de stația de comprimare a gazelor de pe traseul gazoductului Trans-Balkan, este o dronă-momeală de tip Maya.

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, după intensificarea atacurilor cu drone

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, pe fondul intensificării atacurilor rusești și ucrainene asupra vaselor din regiune, potrivit unor surse familiarizate cu situația, citate de Bloomberg.

„Operațiune reușită!” A doua barjă a fost scufundată controlat în Dunăre. Urmează etapa a doua

Două barje încărcate au fost scufundate controlat în Dunăre, după o operațiune de 11 ore, pentru redirecționarea unei părți din debit către Dunărea Veche și limitarea scăderii nivelului apei în zona Centralei de la Cernavodă.