EURO 2024. Franţa s-a calificat în semifinale, după o victorie la penalty-uri cu Portugalia (5-3)

×
Codul embed a fost copiat

Franța elimină Portugalia și se califică în semifinale, unde va da peste Spania. Meciul din sferturile de finală ale EURO 2024 a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO

Selecţionata Franţei a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, pe Volksparkstadion din Hamburg, într-un meci în care scorul a fost alb, 0-0, atât la finalul celor 90 de minute, cât şi după prelungiri.

PENALTY: Portugalia - Franța 3-5

5. Gol Franța: Theo Hernandez marchează!

4. Gol Portugalia: Nuno Mendes marchează.

4. Gol Franța: Barcola marchează.

3 Ratare Portugalia: Joao Felix trimite în bară.

Min. 112 Dembele șutează peste poartă.

Min. 108 Joao Felix lovește puternic cu capul în plasa laterală.

Min. 106 Începe a doua repriză de prelungiri. Mbappe iese de pe teren și își pune gheață pe nas. Banderola îi este predată lui Kante.

PAUZĂ scurtă.

Min. 105 Conceicao încearcă un șut de la marginea careului, dar trage peste poartă.

Min. 91 Încep prelungirile.

Min. 90+3 Mbappe șutează pe spațiul porții. Diogo Costa prinde.

Min. 74 Asediu la poarta lusitanilor!

Min. 70 Ocazie Franța! Camavinga ratează din trei metri.

Min. 63 Vitinha îl ia la țintă pe Maignan, iar Cristiano Ronaldo vrea să marcheze cu spatele la poartă, cu călcâiul, dar francezii înlătură pericolul.

Min. 55 Kylian Mbappe încasează o minge în plină figură și se trântește pe gazon. Echipa medicală intră pe teren. Francezul evoluează cu mască, din cauza unei accidentări suferite la nas.

Min. 50  Nuno Mendes a căzut în careu în fața lui Upamecano, dar arbitrul Oliver nu a dictat penalty.

Min. 46 A început repriza a doua.

Min. 45 Sfârșitul primei reprize.

Min. 31 Pepe interceptează senzațional balonul de sub picioarele lui Kolo Muani.

Min. 20 Theo Hernandez își încearcă norocul cu un șut puternic de la distanță, de 127km/h, dar Diogo Costa apără, iar portughezii înlătură pericolul.

Min. 12 Rafa Leao, pasă încântătoare cu călcâiul printre picioarele lui Kounde, pentru Mendes, care centrează slab, iar posesia e revendicată de francezi.

Min. 1: A început meciul!

Iată și echipele de start:

Portugalia: 22. Diogo Costa - 20. Joao Cancelo, 4. Ruben Dias, 3. Pepe, 19. Nuno Mendes - 8. Bruno Fernandes, 6. Joao Palhinha, 23. Vitinha - 10. Bernardo Silva, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 17. Rafael Leao. Selecţioner: Roberto Martinez.
Rezerve: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa - 2. Nelson Semedo, 5. Diogo Dalot, 13. Danilo Pereira, 14. Goncalo Inacio, 24. Antonio Silva, 15. Joao Neves, 16. Matheus Nunes, 18. Ruben Neves, 25. Pedro Neto, 26. Francisco Conceicao, 9. Goncalo Ramos, 11. Joao Felix, 21. Diogo Jota.

Franţa: 16. Mike Maignan - 5. Jules Kounde, 4. Dayot Upamecano, 17. William Saliba, 22. Theo Hernandez - 13. Ngolo Kante, 8. Aurelien Tchouameni, 6. Eduardo Camavinga - 7. Antoine Griezmann - 12. Randal Kolo Muani, 10. Kylian Mbappe (căpitan). Selecţioner: Didier Deschamps.
Rezerve: 1. Brice Samba, 23. Alphonse Areola - 2. Benjamin Pavard, 3. Ferland Mendy, 21. Jonathan Clauss, 24. Ibrahima Konate, 18. Warren Zaire-Emery, 19. Youssouf Fofana, 25. Bradley Barcola, 11. Ousmane Dembele, 9. Olivier Giroud, 15. Marcus Thuram, 20. Kingsley Coman.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Dan Cook (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Szymon Marciniak (Polonia)
Arbitru video: Pol van Boekel (Olanda); arbitri asistenţi video: David Coote (Anglia), Tomasz Kwiatkowski (Polonia)

Portugalia, care a ieșit din grupa F din postura de lider (6 puncte, la egalitate cu Turcia dar golaveraj mai bun) vine după o victorie muncită cu Slovenia, 3-0, obținută după executarea loviturilor de departajare unde portarul portughez Diogo Costa a avut o prestație demnă de Duckadam, apărând nu mai puțin de trei penaltiuri consecutive.

Mai mult, superstarul global Cristiano Ronaldo și-a „spălat păcatele”, respectiv a fost primul care a transformat lovitura de departajare pentru echipa Portugaliei, după ce tot el a ratat în minutul 105, în prelungiri, un penalty care putea decide soarta partidei încă de atunci.

De partea cealalată, Franța, care a terminat grupa D pe locul 2, cu 5 puncte (sub liderul Austria, cu 6 puncte) vine după o victorie „chinuită” cu Belgia (locul 2 în grupa României), obținută în minutul 85, după un autogol al lui Vertonghen.

Franța a reușit până acum, în patru meciuri, un singur gol, prin superstarul proaspăt achiziționat de Real Madrid (contract pe 5 ani), Kylian Mbappé, din penalty, în meciul terminat la egalitate cu Polonia (1-1, ambele goluri marcate din penalti de Mbappe, respectiv de Lewandowski).

Echipele probabile, prezentate pe site-ul oficial al competiției:

Portugalia: Diogo Costa; Cancelo, Rúben Dias, Pepe, Nuno Mendes; Palhinha, Vitinha, Bruno Fernandes; Rafael Leão, Ronaldo, Bernardo Silva

Nu joacă meciul următor dacă iau cartonaș: João Cancelo, Ronaldo, Francisco Conceição, João Palhinha, Pedro Neto, Rúben Neves

Franța: Maignan; Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández; Kanté, Tchouameni, Griezmann; Dembélé, Thuram, Mbappé

Suspendat: Rabiot

Nu joacă meciul următor dacă iau cartonaș: Dembélé, Griezmann, Mbappé, Tchouameni

Meciul va avea loc pe Volksparkstadion, care găzduiește echipa locală Hamburger SV. Arena are o capacitate totală de 75.000 de locuri.

Unii români nu fac într-un an câți bani va primi Florinel Coman pe zi, în Qatar: despre ce sumă e vorba

După evoluția naționalei la EURO 2024, Guvernul anunță că va susține financiar academiile de fotbal publice și private și tinerii care vor să facă performanță.

O delegaţie FIFA compusă din cinci membri ai comitetului de organizare al Campionatului Mondial din 2026 a vizitat în data de 2 iulie baza de pregătire a echipei naţionale a României de la Wurzburg.

Erdogan, semn pentru UEFA. Reacția președintelui turc după ancheta deschisă în cazul fundașului Demiral

Recep Tayyip Erdogan va asista, sâmbătă, la meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Olandei şi Turciei, din sferturile de finală de la EURO 2024, a anunţat, joi, preşedinţia turcă

Reacția germanilor când au văzut vestiarul României după meciul cu Olanda. Imaginile au devenit virale. FOTO

Imaginile cu vestiarul impecabil lăsat de echipa națională a României după eliminarea de la EURO 2024 a devenit virală pe rețelele de socializare și au fost preluate de presa internațională.

Răzvan Marin, mesaj către suporteri după EURO 2024: „Am simţit în fiecare moment sprijinul vostru necondiţionat”

Răzvan Marin le-a mulţumit suporterilor echipei naţionale pentru sprijinul necondiţionat arătat la EURO 2024 şi a precizat, într-un mesaj postat pe Facebook, că “povestea continuă”.

Rezultatele la Bacalaureat 2024 s-au afișat. Rata de promovare: 76,4%. Lista pe județe

Rezultatele examenului de Bacalaureat 2024 au fost afișate astăzi, 8 iulie, pe platforma oficială bacalaureat.edu.ro.

„Cupola de foc” va acoperi aproape toată România. ANM a extins avertizarea de caniculă | HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni dimineață, noi avertizări Cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat, valabile în aproape toată țara.

Au început restricțiile de circulație pe Valea Oltului, valabile până în 9 august. Iată ce rute alternative există

Au început restricțiile de circulație pe Valea Oltului! Până pe 9 august, mai multe echipe de muncitori vor lucra, începand cu ora 6:00 și până seara la ora 20:00, pe un segment de 8 kilometri de pe DN7.