Erdogan, semn pentru UEFA. Reacția președintelui turc după ancheta deschisă în cazul fundașului Demiral

erdogan
Shutterstock

Recep Tayyip Erdogan va asista, sâmbătă, la meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Olandei şi Turciei, din sferturile de finală de la EURO 2024, a anunţat, joi, preşedinţia turcă

Decizia a venit la puţin timp după convocarea ambasadorului acestei ţări la Berlin ca urmare a unui gest controversat al jucătorului turc Merih Demiral, informează AFP.

Relaţiile dintre Germania şi Turcia traversează noi turbulenţe după gestul fundaşului turc Merih Demiral, care a sărbătorit unul dintre golurile sale în meciul cu Austria (2-1), din optimile de finală, făcând cu ambele mâini semnul "Lupilor gri", o grupare turcă de extremă dreapta. Imaginea a fost distribuită pe scară largă pe reţelele de socializare.

UEFA a anunţat, la rândul ei, miercuri, deschiderea unei anchete privind un "potenţial comportament inadecvat" al fundaşului turc.

De ce criminalul Ion Rîmaru a strigat, înainte de a fi împuşcat: „Să fie adus aici tata!”

Incidentul a căpătat şi conotaţii politice, determinând reacţia ministrului de Interne german, Nancy Faeser, care a afirmat că "simbolul extremiştilor turci nu are nimic de a face cu stadioanele noastre".

Această remarcă a determinat Ankara să-l convoace, miercuri, pe ambasadorul Germaniei în Turcia, iar autorităţile de la Berlin au răspuns convocându-l joi pe ambasadorul turc.

Preşedintele Erdogan nu a reacţionat imediat la polemică, dar mai mulţi miniştri şi purtătorul de cuvânt al partidului său (AKP) au denunţat ancheta UEFA şi reacţia ministrului german de Interne.

Turcia urmează să înfrunte Olanda în sferturile de finală ale EURO 2024, pe 6 iulie la Berlin.

Olanda învinge Turcia și se califică în semifinalele Euro 2024. Olanda a reușit să întoarcă scorul de pe tabela de marcat după ce a fost condusă de Turcia, scorul final fiind 2-1.

Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80

Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare și se califică în semifinalele Euro 2024, după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80.

Mesajul emoționant transmis de tricolori pentru suporteri: „Nu a fost să fie. Ne e dor de voi”

Echipa naţională a postat, pe pagina oficială de Facebook, un mesaj de mulţumire către suporteri, sâmbătă, în ziua în care tricolorii ar fi jucat în sferturile Euro 2024 dacă s-ar fi calificat.

Marcel Ciolacu, despre OUG privind testarea şoferilor: ”Nu e o catastrofă că pentru două zile rămâi fără permis"

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, sâmbătă, că susține ordonanţa potrivit căreia conducătorii auto care refuză testarea de către poliţişti cu etilotestul sau drugtestul vor rămâne fără permisul de conducere până la primirea rezultatelor.

Două aeronave F-16 ale Forţelor Aeriene Române au fost ridicate în aer pentru a monitoriza situaţia

Ministerul Apărării a anunţat, sâmbătă, că, din cauza unor noi atacuri ale Rusiei asupra unor obiective din Ucraina, două aeronave F-16 ale Forţelor Aeriene Române au fost ridicate în aer pentru a monitoriza situaţia.