A venit Fiscul in "China Town", la 2 zile de la inaugurare. Amenzi in valoare de 50.000 de lei

×
Publicitate

Prima saptamana de viata, a uriasului depozit, "China town", a adus si primele amenzi. La doua zile de la inaugurarea la care a participat si premierul, Garda Financiara a controlat complexul comercial din apropierea Bucurestiului.

Inspectorii au gasit marfuri fara acte si multe standuri unde lipseau casele de marcat. Asta inseamna ca statul pierde banii cuveniti din taxe.

Doar 30% din standuri sunt ocupate in acest moment. Comisarii Garzii Financiare au dat astazi amenzi de 50.000 de lei. Promit sa revina pentru noi verificari in China Town, cand sustin ca vor fi neiertatori.

Reprezentantii complexului spun ca, in loc de amenzi, comerciantii chinezi ar avea nevoie de o mana de ajutor.

Compania China Town Romania, controlata de investitori chinezi, a inaugurat marti, la Afumati, in apropiere de Bucuresti, un complex comercial cu 1.240 de magazine, in urma unei investitii de 27 milioane euro, la deschidere fiind prezent si premierul Emil Boc.

Complexul include si 200 de depozite permanente si 200 depozite provizorii. Directorul executiv al China Town si presedinte al Camerei de Comert Bilaterale China-Romania, Alexandru Ioan, a declarat ca 95% dintre unitatile comerciale sunt vandute, iar restul sunt destinate inchirierii.

Complexul deschis marti reprezinta prima etapa a unui proiect de investitii de peste 100 milioane euro, care se va desfasura pe o suprafata de 40 hectare si va include 3.275 de spatii comerciale si 1.380 depozite logistice.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Sindicaliștii îi cer lui Nicușor Dan să formeze un nou guvern „stabil”. BNS: Altfel, să fie organizate alegeri anticipate

Blocul Național Sindical (BNS) îi cere președintelui Nicușor Dan să inițieze consultări cu partidele parlamentare pentru formarea unei guvernări stabile, capabile să implementeze un program de stabilizare economică și socială.

Un nou recensământ în România, începând de marți. Ce vrea să afle CNAIR

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) demarează, din 21 aprilie, Recensământul General de Circulaţie Rutieră, o acţiune de importanţă strategică pentru planificarea şi dezvoltarea infrastructurii de transport din România.

Primăria Capitalei se chinuie cu o stradă de 20 de ani. Noul calendar pentru Prelungirea Ghencea și ce spun oamenii din zonă

De 20 de ani, Bucureștiul nu reușește să lărgească o șosea. În 2026 se împlinesc două decenii de la prima decizie oficială.

Recomandări
LIVE UPDATE: Zi decisivă la PSD. Social-democrații vor să își scoată miniștrii din Guvern și să arunce țara în criză politică

Social-democraţii se reunesc, astăzi, de la ora 17:00, la Palatul Parlamentului, într-un eveniment inedit, intitulat ”Momentul adevărului”, pentru a-şi consulta membrii cu privire la rămânerea în actuala coaliţie de guvernare.

Președintele Nicușor Dan, despre posibila criză politică din România: ”Probabil că vom intra în turbulenţe politice”

Președintele Nicușor Dan, aflat luni dimineață la Academia de Studii Economice din Bucureşti, a făcut declarații de presă despre posibila criză politică ce ar putea fi declanșată în urma deciziei care va fi luată de PSD.

PSD va depune moțiune de cenzură împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, săptămâna viitoare - SURSE

PSD va depune moțiune de cenzură săptămâna viitoare împotriva Guvernului lui Ilie Bolojan, au transmis surse politice pentru Știrile PRO TV.