Vreme frumoasa de toamna, insa noptile devin tot mai reci. Prognoza meteo pana la 1 noiembrie

×
Codul embed a fost copiat

Joi, 29 octombrie, vremea va fi in general frumoasa, iar valorile termice se vor mentine usor peste cele obisnuite in vest, in nord-vest si in centru si vor fi apropiate de cele normale pentru sfarsit de octombrie in celelalte zone.

Cerul va fi variabil, cu innorari la inceput in regiunile sud-estice, apoi si in cele sudice, unde doar izolat vor fi posibile ploi slabe sau burnite.

Vantul va sufla slab si moderat, cu unele intensificari in sudul Banatului si pe crestele Carpatilor Meridionali. Temperaturile maxime se vor incadra intre 10 si 18 grade, iar cele minime intre -1 si 9 grade, mai scazute in depresiunile intramontane, pana in jurul valorii de -5 grade.

Dimineata si noaptea, in zonele joase de relief, pe arii restranse va fi ceata, iar spre sfarsitul intervalului izolat se va produce bruma, in special in zonele depresionare din nord si din centru.
Presiunea atmosferica va creste, mai mult in vestul tarii decat in celelalte regiuni.

In Bucuresti, vineri, valorile de temperatura vor fi apropiate de cele obisnuite pentru aceasta data. Cerul va fi variabil, cu innorari spre seara si noaptea, cand vor fi si conditii de ceata. Vantul va sufla slab si moderat. Temperatura maxima va fi de 13...14 grade, iar cea minima de 3...5 grade.

Citește și
masina faleza
Aroganta pe faleza din Constanta. Un sofer a iesit la plimbare cu masina, printre copii si batrani. FOTO

Presiunea atmosferica va creste usor, valoarea sa fiind putin mai mare decat cea normala.

Vineri, 30 octombrie, desi valorile termice vor fi in scadere usoara in majoritatea regiunilor, vremea va fi apropiata de mediile climatologice ale perioadei in vestul, nord-vestul si centrul tarii. Cerul va avea unele innorari, mai ales in cursul zilei, in regiunile sudice, unde cu totul izolat vor fi posibil ploi slabe sau burnite, iar in celelalte zone va fi variabil la senin.

Vantul va sufla slab si moderat, cu intensificari temporare in zona litoralului si in sudul Banatului. Temperaturile maxime se vor incadra intre 9 si 17 grade, iar cele minime intre -6 grade in estul Transilvaniei si 8 grade in Dealurile Vestice.

Pe spatii mici, in zonele joase de relief, se va semnala ceata. Presiunea atmosferica va continua sa creasca.

In Bucuresti, vineri, valorile termice vor fi in scadere usoara fata de intervalul precedent si se vor situa sub cele normale ale perioadei, urmand a se inregistra o maxima in jurul valorii de 11 grade si o minima de 1...3 grade.

Cerul va avea innorari indeosebi in prima parte a zilei, apoi treptat se va degaja, iar vantul va sufla slab pana la moderat.

Presiunea atmosferica va creste.

Sambata, 31 octombrie, valorile termice diurne vor continua sa caracterizeze o vreme normala din punct de vedere termic pentru aceasta data din an in regiunile intracarpatice si chiar calda in nord-vest, dar in restul teritoriului acestea se vor situa sub cele obisnuite in ultima zi de octombrie, astfel ca temperaturile maxime se vor incadra intre 8 si 17 grade.

Noaptea va fi rece in toate zonele cu minime preponderent negative, cuprinse intre -10 grade in depresiunile Carpatilor Orientali si 7...8 grade in Dealurile de Vest. Cerul va fi mai mult senin, exceptand extremitatea sudica si de sud-est, unde vor fi innorari temporare.

Vantul va avea intensificari locale ziua in jumatatea sudica a tarii, precum si in zona montana, apoi va slabi in intensitate. Local se va forma bruma si pe arii restranse, mai ales dimineata si noaptea, se va semnala ceata.

In Bucuresti, sambata, valorile termice vor continua sa caracterizeze o vreme usor mai rece decat in mod normal pentru sfarsitul lunii octombrie. Cerul va fi variabil la senin, iar vantul va avea unele intensificari ziua.

Temperatura maxima se va situa in jurul valorii de 11 grade, iar cea minima va fi de -1...1 grad.

Duminica, 1 noiembrie, desi dimineata si noaptea, vremea va fi racoroasa in majoritatea zonelor, valorile termice diurne se vor situa peste mediile specifice inceputului lunii noiembrie in regiunile nord-vestice, in timp ce in restul teritoriului acestea se vor situa in general in limite normale, mai putin in jumatatea sudica, unde vremea se va mentine racoroasa pe tot parcursul intervalului.

Astfel, temperaturile maxime se vor incadra intre 9 si 17 grade, iar cele minime vor fi cuprinse intre -8 grade in depresiunile Carpatilor Orientali si 6...8 grade in Dealurile de Vest. Cerul va fi mai mult senin, exceptand in orele diminetilor zonele mai joase de relief, cu precadere din vest, sud si centru, unde pe arii restranse va fi ceata.

Vantul va avea unele intensificari in Dobrogea si in sudul Banatului. Local se va forma bruma.

In Bucuresti, duminica, vremea se va mentine rece pentru aceasta data. Cerul va fi mai mult senin si mai ales spre sfartitul intervalului vor fi conditii de ceata.

Vantul va sufla slab pana la moderat. Temperatura maxima se va situa in jurul valorii de 12 grade, iar cea minima va fi de -2...2 grade.

Articol recomandat de sport.ro
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Citește și...
Ceata densa si temperaturi in scadere. Cum va arata vremea in urmatoarele trei zile
Ceata densa si temperaturi in scadere. Cum va arata vremea in urmatoarele trei zile

Astazi, se va racori in zonele sudice unde si norii vor fi destul de numerosi. In rest, cerul va fi variabil si senin, iar temperaturile vor fi apropiate de mediile acestei perioade.

Aroganta pe faleza din Constanta. Un sofer a iesit la plimbare cu masina, printre copii si batrani. FOTO
Aroganta pe faleza din Constanta. Un sofer a iesit la plimbare cu masina, printre copii si batrani. FOTO

Vremea frumoasa din weekend i-a scos din casa pe constanteni, care au iesit la plimbare pe faleza.
 

"Am vazut la Busu ca este vremea frumoasa". Cum au profitat romanii de cele 18 grade din weekend

In weekendul care s-a incheiat, cei mai norocosi au lasat grijile acasa si s-au bucurat de soarele care ne-a zambit larg.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.