Un preot divorțat, caterisit după ce s-a recăsătorit

×
Publicitate

Scandal în parohia ucraineană din Sighetu Marmaţiei, unde preotul din localitatea Poienile de sub Munte, judeţul Maramureş, a fost caterisit pentru o mulţime de nereguli: obişnuia să bea, a divorţat şi mai mult: acum voia să se recăsătorească.

 Comuna e împărţită acum în două: unii îl susţin pe fostul preot, alţii vor să aibă în amvon un părinte fără asemenea probleme.

Înainte de a-şi pierde dreptul de a mai sluji în biserică, preotul în vârstă de 45 de ani, tată a doi copii şi divorţat de soţie, a fost atenţionat de mai multe ori să renunţe la băutură şi să se conformeze regulilor morale ale Bisericii.

În schimb acesta a înaintat recent o cerere către Patriarhie prin care şi-a exprimat dorinţa de a se recăsători. Înalţii prelaţi însă i-au interzis lucrul acesta şi i-au dat de ales, între haina preoţească şi căsătoria nepermisă.

Cum el a ales să se recăsătorească, a fost caterisit.

Marți, în momentul în care fostul preotul a fost scos din biserică, oamenii i-au sărit în apărare.

Spun că şi în zilele următoare vor protesta în faţa Vicariatului Ucrainean din Sighet, pentru că ţin să le rămână acest bărbat preot al comunităţii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Criză în sănătate: peste 1.000 de localități din România nu au suficienți medici de familie, iar Urgențele sunt sufocate

Deficitul de medici de familie din mediul rural pune presiune pe camerele de gardă. Sunt și 500 de pacienți pe zi, de exemplu, la Urgențe în Constanța, iar mulți dintre ei sunt veniți din comunele unde nu există medic.

Sibiul s-a transformat într-o scenă uriașă. Mii de spectatori au umplut străzile la Festivalul Internațional de Teatru

Primul weekend al Festivalului Internațional de Teatru din Sibiu a adus în oraș sute de spectacole - atât în sălile de teatru, cât și pe străzi și în piețe.

Tragedie în Mehedinți. Un șofer bulgar a murit după ce ar fi adormit la volan și s-a izbit frontal de un TIR

Șoferul unei dube, cetățean bulgar, a murit duminică, pe drumul național 56A, în județul Mehedinți, după ce vehiculul pe care îl conducea s-a izbit cu un TIR.

Recomandări
Ce portofolii noi a obținut PSD în Guvernul Veștea. Cum ar asigura social-democrații cele 233 de voturi necesare învestirii

PSD intră în Guvern! Adunați la Vila Lac, șefii social-democraților au decis ieri să susțină cabinetul Veștea.

SUA și Iranul au convenit asupra unui acord de principiu: negocierile finale trebuie încheiate în 60 de zile

Statele Unite şi Iranul au convenit asupra unei "foi de parcurs" pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, în timpul primei runde de discuţii din Elveţia.

Evaluare Națională 2026, Limba română. Ce subiecte pică și la ce să fie atenți elevii claselor a VIII-a

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a din întreaga țară susțin, începând de astăzi prima probă scrisă de la Evaluare Națională 2026 – examenul de limba și literatura română.