Sute de persoane au protestat în Piața Victoriei față de OUG anunțată de Tudorel Toader

62005663
Pro TV

Câteva sute de persoane au protestat luni seara în Piaţa Victoriei faţă de recentul proiect de ordonanţă a Guvernului, anunţat de ministrul Justiţiei, referitoare la contestaţiile în anulare în cazul completurilor de cinci judecători nelegal constituite.

Protestatarii au scandat împotriva Guvernului şi a coaliţiei aflate la putere, fluturând steaguri ale României şi Uniunii Europene.

În aceeaşi zonă, zeci de taximetrişti au blocat bulevardul Lascăr Catargiu, protestând faţă de transportul în regim de închiriere cu şofer prin intermediul aplicaţiilor electronice.

Timp de aproximativ 20 de minute, traficul pe bulevardele Kiseleff şi Aviatorilor către Piaţa Victoriei a fost restricţionat.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
France 3: România se află sub supravegherea UE din cauza corupției

Preluarea de către România a președinției Consiliului UE, într-un moment în care statul traversează o perioadă turbulentă, este subiectul unui reportaj France 3.

Protest al taximetriștilor în Capitală. O mașină UBER a fost blocată

Aproximativ 300 de taximetrişti au protestat în centrul Capitalei faţă de funcţionarea serviciilor de transport în sistem ride sharing.

200 de oameni au protestat în Cluj după OUG anunțată de Toader: ”Afară cu PSD din țară”

Aproximativ 200 de persoane au protestat, luni seară, la Cluj-Napoca, împotriva intenţiei ministrului Justiţiei privind emiterea unei ordonanţei de urgenţă pentru contestarea deciziilor date de completurile de cinci judecători de la ÎCCJ.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.