Românii au ieșit în stradă pentru a sărbători apartenența la civilizația europeană. ”Vreau din tot sufletul să rămânem în UE”

×
Codul embed a fost copiat

În 2007 România a devenit membru cu drepturi depline al Uniunii Europene, iar de atunci peste 60 de miliarde de euro fonduri nerambursabile au fost investite în dezvoltarea țării.  

Zeci de mii de oameni s-au adunat în marile orașe de Ziua Europei.

Oda Bucuriei, imnul Uniunii Europene, a fost cântată de peste 30.000 de oameni care s-au adunat în Piața Victoriei din București. Au marcat astfel cei 18 ani de când România a devenit membră în alianța celor 27 de state și au strigat într-un glas că își doresc în viitor același drum european.

Femeie: ”E o zi importantă și mă bucur că a ieșit atât de multă lume. Asta ar trebui să fie normalitatea în țara noastră”.

Bărbat: ”Am venit să sărbătorim Ziua Europei și i-am luat și pe copiii mei să le arăt ce înseamnă democrația. Pentru mine e foarte important, îmi doresc stabilitate și un parcurs european în continuare”.

Citește și
pro europa
Miting pro-european la Roma. Zeci de mii de italieni au ieșit în stradă

Împreună, unită, unită Europa!

În Piața Victoriei a răsunat și cântecul „Insieme” (împreună), cu care Toto Cutugno a câștigat concursul Eurovision în anii '90, atunci când granițele Uniunii Europene au început să se extindă.

”-Care e miza?

-Direcția europeană pe care cred că ne-o dorim toți și orice efort din partea noastră contează”.

Mitingul a fost organizat de mai multe asociații neguvernamentale care luptă pentru democrație.

”Dacă nu votați, chiar nu contați”

Mihai Călin, actor: ”Cei care au venit azi aici sunt pentru Europa, pentru o construcție civilizată în România și lipsită de corupție pe cât se poate. Mesajul nu e pentru ei, e pentru cei nehotărâți, pentru cei care cred că votul lor nu contează. Dacă nu votați, chiar nu contați”.

Gabriel Diaconu, medic psihiatru: ”Dacă ați ales să ieșiți din casă, este pentru că există în fiecare din voi o formă de speranță, există și o formă de încredere și o brumă de nebunie frumoasă pe care doar un psihiatru v-o poate confirma. Vă mulțumesc că nu vă dați bătuți. Sper să vă mulțumesc și pe 19 mai, și dacă nu o să vă mulțumesc, sper ca pe unii din voi să vă tratez”.

Oamenii au desfășurat drapelele României și Uniunii Europene și au aprins luminile telefoanelor.

Evenimente asemănătoare au fost organizate și în alte mari orașe ale țării. La Timișoara, locul de unde a pornit Revoluția din Decembrie 89, peste 800 de oamenii s-au adunat în Piața Victoriei. Și clujenii au fredonat cu emoție imnul europei.

Femeie: ”Ne-am dorit și am luptat atât de mult să ajungem în UE și vreau din tot sufletul să rămânem acolo”.

În Brașov, 1.000 de oameni au ieșit în stradă să înalțe cu mândrie steagul Uniunii Europene, așa cum au făcut de fiecare dată pe 9 mai. 

AUTORI: Daniel Nitoiu, Mădălina Stețco, Alexandra Clej, Elena Bejinaru, Dan Petcu, Călin Ardelean, Sorin Dobrescu, Gabi Anghelescu, Ana Tudoran, Marius Grama

 
 
Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Miting proeuropean în Bucureşti, dar şi în marile oraşe ale României. ”Diaspora, nu da. România e şi a ta!”. VIDEO
Miting proeuropean în Bucureşti, dar şi în marile oraşe ale României. ”Diaspora, nu da. România e şi a ta!”. VIDEO

De ziua Europei în Bucureşti, dar şi în marile oraşe ale României, au fost organizate mitinguri la care au participat mii de oameni.

Miting pro-european la Roma. Zeci de mii de italieni au ieșit în stradă
Miting pro-european la Roma. Zeci de mii de italieni au ieșit în stradă

Zeci de mii de italieni au ieșit sâmbătă în stradă, la Roma, într-o demonstrație de susținere pentru Uniunea Europeană.

Miting pro-Europa în București: ”Nu plecăm capul în fața extremismului”. Coregrafie impresionantă
Miting pro-Europa în București: ”Nu plecăm capul în fața extremismului”. Coregrafie impresionantă

A fost ziua mitingului pro-european în Piața Victoriei. În cadrul manifestației - organizată de mai multe ONG-uri- a fost pusă în scenă și o coregrafie în formă de inimă, simbolizând apartenența României la comunitatea europeană.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.  

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.