Scandal la clubul Rapid București. 16 suspecți au fost reținuți, inclusiv ”Bocciu”, șeful galeriei

×
Publicitate

Fostul fotbalist Daniel Niculae, în prezent președintele Clubului Rapid București, a fost ridicat de autorități. 16 din cei 17 suspecți au fost reținuți de polițiști. Printre ei se numără și șeful galeriei Rapid.

Anchetatorii susțin că Niculae i-ar fi ajutat pe suporteri să introducă și să ascundă atât pe Arena Națională, cât și pe stadionul Giulești, petarde, fumigene, și torțe.

În același dosar este vizat și șeful galeriei Rapid.

Imaginile surprinse în tribune la meciul dintre Rapid și FCSB de pe Arena Națională, în care se vede cum membrii galeriei din Giulești aruncă torțe spre teren și spre suporterii echipei adverse, sunt doar finalul anchetei la care lucrează de ceva vreme polițiștii.

Anchetatori au făcut percheziții la 19 adrese din București, Ilfov, Prahova și Iași.

Președintele clublui de fotbal Rapid, Daniel Niculae, a fost dus și el la audieri alături de 27 de suporteri și angajați ai Rapidului. Cu toții sunt bănuiți că ar fi procurat, transportat, introdus și ascuns pe stadioane un adevărat arsenal.

Daniel Niculae a fost audiat în calitate de suspect. Surse din poliție spun că președintele clubului Rapid ar fi sprijinit activitatea grupului infracțional și le-ar fi permis suporterilor să introducă și să folosească materiale pirotehnice la meciurile pe care Rapid le-a susținut în data de 9 martie și în data de 27 ianuarie 2024.

Ba mai mult, Daniel Niculae ar fi sprijinit moral și financiar suporterii care făceau rost de astfel de materiale pirotehnice.

La audieri a ajuns și Georgian Ungurean, zis și „Bocciu”. Este liderul galeriei din Giulești. Procurorii susțin că din septembrie 2023 „Bocciu” împreună cu alți 16 suspecți ar fi coordonat introducerea și folosirea materialelor pirotehnice în incinta stadioanelor de fotbal cu intenția de a distruge tribunele și suprafața terenului de joc.

Reporter: „La ultimele două meciuri au fost articole pirotehncie foarte periculoase lansate pe teren, în tribune.”

Adrian Olariu, șeful organizării și securității echipei de fotbal Rapid: „Nu este adevărat. Sunteți într-o eroare, domnișoară. Jur! La meciurile Rapidului nu ați văzut materiale pirotehnice.”

Reporteri: „Ba da!”

De altfel, în octombrie anul trecut, jandarmii au descoperit în toaleta bărbaților din zona peluzei nord a stadionului Giulești o cameră ascunsă în spatele unui perete acoperit cu faianță.

Acolo au găsit atunci patru saci cu peste 370 de petarde fumigene și torțe.

Reporter: „E adevărat că au adus materiale pirotehnice pe stadion cu complicitatea celor de acolo?”

Avocata unuia dintre suporteri: „Acestea sunt acuzațiile. Vom vedea ce se va decide.”

Dan Șucu, patronul clubului Rapid: „A fost acolo împreună cu avocatul, a avut declarațiile pe care le-a avut de făcut. Înțeleg că tot ce înseamnă partea cu torțe și materiale pirotehnice este în afara legii, ea trebuie să rămână în afara legii. Da, aș face însă o diferență majoră între violență, bătaie, distrugere pe teren și niște torțe aprinse.”

La perchezițiile organizate joi, polițiștii au descoperit bani, o cantitate însemnată de materiale pirotehnice și patru arme.

16 din cei 17 suspecția au fost reținuți de polițiști. Printre ei se numără și șeful galeriei Rapid.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ce va face Rusia după cererea de restituire a tezaurului: ”Putin știe că vom căuta acest tezaur, că România nu va renunța”

Parlamentul European cere Rusiei să restituie integral tezaurul României, pe care și l-a însușit ilegal în primul război mondial. Acesta include peste 91 de tone de aur, colecții regale de bijuterii și monede rare, dar și alte bunuri de patrimoniu.

Trei bărbaţi din Ilfov au făcut avere după ce au dat spargerea într-un depozit. Indivizii au fost reţinuţi

Trei bărbaţi din Măgurele, judeţul Ilfov, suspectaţi că au furat 6.000 de perechi de încălţăminte dintr-un depozit, au fost reţinuţi. Marfa urma să fie vândută către alte firme care îşi desfăşoară activitatea în Bucureşti şi judeţul Ilfov.

Vești rele. Mâncarea noastră are în compoziție particule foarte fine de plastic. Care sunt cele mai predispuse alimente

Plasticul a ajuns inclusiv în fructele şi legumele pe care le mâncăm. Cercetătorii italieni care au ajuns la această concluzie înspăimântătoare confirma că acum plătim pentru anii în care am aruncat la întâmplare în natură tot soiul de ambalaje.

Recomandări
Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri. 

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.