Posibilă contaminare în masă la Spitalul Județean din Suceava. Parchetul a dispus începerea urmăririi penale

Spital Suceava
Monitorul de Suceava

Posibilă contaminare în masă la Suceava, unde medicii au fost obligați să meargă în continuare la spital și să trateze pacienți, deși mulți erau confirmați cu coronavirus sau suspecți de infectare.

 

Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a dispus începerea urmăririi penale in rem pentru zădărnicirea combaterii bolilor şi abuz în serviciu, deoarece la nivelul instituţiilor judeţului Suceava nu au fost respectate măsurile dispuse cu privire la reglementările legislative în vigoare privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infecto-contagioase.

Procurori ai Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, examinând mai multe articole din data de 23 martie publicate în mediul on-line, s-au sesizat din oficiu pentru săvârşirea infracţiunilor de "zădărnicirea combaterii bolilor" şi "abuz în serviciu", prevăzute de Codul penal, "în sensul că la nivelul instituţiilor judeţului Suceava nu au fost respectate măsurile dispuse cu privire la reglementările legislative în vigoare privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infecto-contagioase", informează un comunicat al instituţiei.

"Totodată, din conţinutul publicaţiilor on-line a rezultat faptul că anumiţi funcţionari publici din sistemul medical şi-au exercitat în mod defectuos atribuţiile de serviciu, aducând atingere intereselor legitime ale cetăţenilor, prin aceea că, în contextul pandemiei existente la nivel mondial, au solicitat cadrelor medicale din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Sf. Ioan cel Nou Suceava prezenţa, la data de 23.03.2020, la serviciu, a persoanelor testate pozitiv, negativ şi a celor suspecte, rezultând într-o posibilă contaminare, în masă", se arată în comunicat.

Citește și
Ion Lungu
Edilul din Suceava s-a autoizolat în primărie, după confirmarea unei angajate cu COVID-19

Potrivit acestuia, în acest context, la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava, s-a dispus începerea urmăririi penale, in rem, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor sus-menţionate, cauză aflată în urmărire penală proprie, cu sprijinul structurilor de poliţie judiciară din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, bazată pe o comunicare interinstituţională şi cu respectarea măsurilor sanitar-epidemiologice.

Cercetările continuă în vederea lămuririi tuturor împrejurărilor de fapt, a circumstanţelor de comitere a faptelor şi a stabilirii răspunderii penale a tuturor participanţilor, urmând ca cercetările să fie extinse şi sub aspectul săvârşirii altor infracţiuni şi al lămuririi cauzei sub toate aspectele.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Suceava,
Suceava, "punct fierbinte" pe harta infecţiilor cu coronavirus. Chiar şi Primăria s-a închis

La aproape o lună de la izbucnirea acestei crize sanitare care a dat planeta peste cap, se înrăutățesc lucrurile și în România. Numărăm deja 5 decese provocate de COVID-19. 

Edilul din Suceava s-a autoizolat în primărie, după confirmarea unei angajate cu COVID-19
Edilul din Suceava s-a autoizolat în primărie, după confirmarea unei angajate cu COVID-19

Primarul Sucevei, Ion Lungu, s-a autoizolat în biroul său din primărie, luni dimineaţă, după ce o angajată a fost confirmată pozitiv cu COVID-19.

150 de oameni dintr-o comună suceveană, izolați în case din cauza unui vecin venit din Belgia
150 de oameni dintr-o comună suceveană, izolați în case din cauza unui vecin venit din Belgia

150 de oameni dintr-o comună din Suceava sunt izolaţi în case după ce un consătean abia venit din străinătate a intrat în contact direct cu ei şi abia acum două zile a aflat că este infectat cu noul coronavirus.

Ce s-a întâmplat cu cursa Tarom, oprită de la decolare din cauza unei pasagere care a tușit
Ce s-a întâmplat cu cursa Tarom, oprită de la decolare din cauza unei pasagere care a tușit

Un avion Tarom, care trebuia să ajungă aseară la Suceava, de la Bucureşti, a fost întors din drum, când era pe punctul de a decola.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.