Masura controlului judiciar NU se modifica pentru Mircea Basescu. Judecatorii au respins solicitarea procurorilor DNA

61536082

Magistratii Curtii de Apel Constanta au respins ca fiind nefondata contestatia DNA impotriva deciziei Tribunalului ca Mircea Basescu sa ramana sub control judiciar cu posibilitatea de a pleca din judetul Constanta fara incuviintarea instantei.

Mircea Basescu are in continuare interdictie de a parasi teritoriului Romaniei. Hotararea instantei este definitiva, relateaza Agerpres.

Aceeasi decizie a fost luata de judecatorii Curtii de Apel Constanta si in cazul lui Marian Capatana.

Pe 12 august, Tribunalul Constanta a hotarat ca Mircea Basescu poate parasi judetul Constanta, cu obligatia "sa nu depaseasca limita teritoriala a Romaniei decat cu incuviintarea prealabila a instantei de judecata".

Pentru Marian Capatana judecatorii au dispus mentinerea controlului judiciar, inlocuind masura prin care era obligat sa nu plece din Bucuresti cu cea a obligarii de a nu parasi tara decat cu acordul instantei.

Mircea Basescu si Marian Capatana au fost trimisi in judecata in iunie 2014 de catre procurorii DNA, pentru trafic de influenta si respectiv complicitate la trafic de influenta, iar in luna noiembrie a aceluiasi an a inceput derularea procesului.

Dupa ce au fost cercetati in stare de arest preventiv, judecatorii au inlocuit respectiva masura cu cea a arestului la domiciliu.

Potrivit DNA, in perioada 20 februarie 2011 - 22 februarie 2012, Mircea Basescu a primit suma de 250.000 de euro de la un denuntator (Florin Anghel), prin intermediul inculpatului Marian Capatana, in schimbul promisiunii ca va interveni pe langa magistratii investiti cu solutionarea cauzei referitoare la infractiunea savarsita de tatal acestuia (Sandu Anghel), precum si a altor cereri incidente in respectiva cauza, in scopul de a obtine o hotarare favorabila, fie condamnarea la o pedeapsa mai mica, fie punerea in libertate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Coruptie la Anticoruptie. Seful DGA Prahova, Constantin Ispas, ar fi ajuns la spital, dupa ce a fost retinut de DNA

Seful Serviciului Judetean Anticoruptie (SJA) Prahova din cadrul Directiei Generale Anticoruptie (DGA), Constantin Ispas, a fost transportat, luni noapte, la Spitalul Judetean de Urgenta (SJU) Ploiesti dupa ce a fost retinut de procurorii DNA.

Paul Manzu, seful gruparii de proxeneti din Timisoara, la Curtea de Apel. Magistratii cer arestarea lui pentru 30 de zile

Dupa doua luni de cautari, liderul unei grupari periculoase de proxeneti, care actiona in Timisoara si Arad, a fost prins la Bucuresti si dus sub escorta la Curtea de Apel.

A pierdut controlul masinii si s-a rasturnat intr-o curba. Soferul s-a ales cu dosar penal dupa ce fiul lui a fost grav ranit

O familie din Arges cu doi copii a trecut ieri prin clipe de groaza, dupa ce masina in care se aflau s-a rasturnat pe DN 7 - intre Pitesti si Ramnicu Valcea.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.