Lista statelor pentru care România a impus restricții la revenirea în țară. Măsurile intră în vigoare de pe 12 februarie

aeroport
Getty

De vineri, 12 februarie, intră în vigoare restricțiile la intrarea în țară a celor care revin din 65 de state cu risc epidemiologic. Persoanele care sosesc din aceste țări trebuie să prezinte un test Covid negativ, cu anumite excepții.

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a actualizat lista țărilor de risc epidemiologic pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România.

Pe lângă actualizarea listei statelor cu risc epidemiologic a fost introdusă și obligația ca la intrarea în România, persoanele care sosesc din țările/zonele/teritoriile cu risc epidemiologic ridicat să prezinte certificatul unui test negativ RT-PCR pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înainte de data intrării în țară.

Lista țărilor/zonelor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România

Citește și
sedinta de guvern
Posibila tăiere a sporurilor nemulțumește bugetarii, care anunţă proteste

Copiii sub 3 ani şi cei care au efectuat în urmă cu 10 zile a doua doză de vaccin anti-COVID-19 nu trebuie să prezinte certificatul unui test Covid negativ, dacă revin din țări cu risc epidemiologic ridicat, potrivit unei hotărâri a CNSU.

Hotărârea aprobată de Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă precizează şi că măsurile privind prezentarea certificatului unui test negativ RT-PCR pentru SARS-CoV-2 şi excepţiile intră în vigoare la 12 februarie, ora 00.00.

Noua listă a statelor cu risc epidemiologic ridicat aprobată de CNSU cuprinde 65 de state, faţă de 51 câte erau până acum.

Ce prevede hotărârea CNSU:

Art.1 - Se aprobă lista țărilor/zonelor/teritoriilor cu risc epidemiologic ridicat pentru care se instituie măsura carantinei asupra persoanelor care sosesc în România din acestea, prevăzută în anexa nr. 1.

Art.2 - (1) La intrarea în România, persoanele care sosesc din țările/zonele/teritoriile cu risc epidemiologic ridicat prevăzute la art. 1, au obligația prezentării certificatului unui test negativ RT-PCR pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 72 de ore înainte de data intrării în țară.

(2) Pentru persoanele prevăzute la alin. (1), cu excepția celor sosite din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, se aplică excepțiile de la măsurile de carantinare aprobate prin Hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență nr. 36 din 21.07.2020 cu modificările și completările ulterioare.

(3) Pentru persoanele sosite din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, se aplică excepțiile de la măsurile de carantinare aprobate prin hotărârile Comitetului Național pentru Situații de Urgență nr. 1 din 03.01.2021, nr. 3 din 11.01.2021 și nr. 4 din 18.01.2021.

Articol recomandat de sport.ro
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
De la opulență la discreție: cum au sărbătorit Crăciunul surorile Williams și Ana Ivanovic
Citește și...
​​DOCUMENT. Noua listă a țărilor din zona galbenă. Măsurile intră în vigoare de pe 15 februarie
​​DOCUMENT. Noua listă a țărilor din zona galbenă. Măsurile intră în vigoare de pe 15 februarie

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă a actualizat, joi, lista ţărilor/zonelor/teritoriilor cu risc epidemiologic ridicat, pentru care se instituie carantina.

Posibila tăiere a sporurilor nemulțumește bugetarii, care anunţă proteste
Posibila tăiere a sporurilor nemulțumește bugetarii, care anunţă proteste

Se mărește lista sporurilor care ar putea fi tăiate odată cu aprobarea noului buget.

Românii care doresc să se vaccineze anti Covid se vor putea înscrie pe liste de așteptare
Românii care doresc să se vaccineze anti Covid se vor putea înscrie pe liste de așteptare

Românii care doresc să se vaccineze împotriva Covid-19, dar nu mai au locuri libere la dispoziție în platforma oficială de programare, vor avea în curând posibilitatea să se înscrie pe o listă de așteptare.

Recomandări
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist:„Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”
De ce ajustarea fiscală nu mai poate fi amânată. Economist:„Traiul pe datorie nu poate continua la nesfârșit”

Valentin Tătaru, economist-șef al ING România avertizează că România se confruntă cu o problemă veche, amplificată în ultimii ani: un dezechilibru structural între cheltuielile statului și veniturile încasate.

Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie
Nu e nicio glumă. Trei motive pentru care transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie

Transportul feroviar din România este mai bun decât cel din Marea Britanie, oricât de surprinzător ar suna asta. Și există trei argumente în favoarea acestei aserțiuni: programul de funcționare non-stop, servicii predictibile și prețuri mult mai mici.

 

Pârtiile deschise în România. „La condițiile de până acum, că am stat și în tricou, e foarte OK”
Pârtiile deschise în România. „La condițiile de până acum, că am stat și în tricou, e foarte OK”

Sezonul de iarnă începe treptat în stațiunile montane din România. Primele pârtii pentru începători s-au deschis la Brașov, iar, în alte zone, investițiile în zăpadă artificială atrag turiștii.