În ce stare se află consilierul judeţean din Arad care a fost rănit după ce un bolovan a căzut de pe versant pe maşina sa

×
Publicitate

Incident șocant pe un drum din județul Arad. Un bolovan s-a prăbușit de pe un versant peste o mașină aflată în mers.

 Autoturismul a intrat pe contrasens și a fost izbit în plin de o dubă. Şoferul, un consilier judeţean în vârstă de 34 de ani, a ajuns în stare gravă la spital.

Incidentul s-a produs pe drumul național 79A, în zona localităţii Gurahonţ din județul Arad.

Pe o porţiune împădurită, un bolovan uriaş s-a desprins din stâncă, s-a rostogolit printre copaci şi a căzut peste maşina aflată în mers. Piatra, grea de câteva zeci de kilograme a intrat prin parbriz și s-a oprit pe bancheta din spate lovindu-l grav pe șofer. Mașina lui scăpată de sub control a intrat pe contrasens unde a fost lovită de o dubă.

Mașina peste care a căzut bolovanul era condusă de consilierul județean George Botizan. Bărbatul în vârstă de 34 de ani a fost preluat cu un elicopter SMURD și operat de urgență. Medicii i-au scos splina.

Cătălin Hreniuc,director medical spitalul județean Arad: „Se află la ATI, este conștient. Are niște hemoragii interne, este și cu contuzie pulmonară, fracturi costale, traumatisme la nivelui feței. Este cu o amnezie retrogradă a evenimentelor, nu își amintește absolut nimic."

Accidentul s-a petrecut într-o zonă în care s-au mai produs și în trecut căderi de piatră de pe versanți.

Andrei Ando, director executiv CJ Arad: „Cu aproximativ cu 30-40 înaintea indicatorului care avertizează asupra posibilelor căderi de stânci un bolovan s-a desprins de pe versant și a căzut peste mașină chiar deasupra volanului, iar martorii oculari spun că a trecut peste șofer și s-a oprit pe bancheta din spate”.

Reprezentanții Direcţiei Regionale de Drumuri au mers și au verificat și ei zona.

Alina Sabău, purtător de cuvânt DRDP Timișoara: „Din primele verificări ale colegilor de la drumuri, ar fi venit de undeva de foarte de sus acel bolovan. Nu este o zonă care să prezinte pericol sau nu au mai fost probleme până acum de acest gen. Fiind o zonă împădurită, nefiind un masiv stâncos, nu s-a pus în discuție până acum să se monteze plasă”.

Deocamdată, poliţiştii fac cercetări pentru vătămare corporală.

Articol recomandat de sport.ro
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Citește și...
Palatul Cotroceni, transformat în loc de joacă de 1 Iunie. Familia președintelui, prezentă la festivitățile dedicate copiilor

De Ziua Copilului, Palatul Cotroceni i-a primit pe cei mici la sărbătoare cu jocuri, picturi, demonstrații de dresaj de câini și concursuri. La activități participă și partenera și copiii președintelui Nicușor Dan. 

Preţurile apartamentelor au crescut în toate marile orașe, în timp ce chiria a stagnat. Locul care sfidează trendul

În timp ce preţurile apartamentelor au crescut în toate marile oraşe, pe zone de chirii se observă stagnare şi chiar reduceri, excepţie constituind, însă, Timişoara, unde chiriile s-au majorat cu aproape 17%.

Un tânăr care s-a răzbunat după ce tatăl să nu l-a lăsat să își încarce telefonul are de plătit 2.000 de lei

Un tânăr din județul Suceava a pus polițiștii degeaba pe drumuri după ce și-a reclamat la 112 tatăl că fură energie electrică. În realitate, era supărat că bărbatul nu l-a lăsat să își încarce telefonul.

Recomandări
România primește întăriri NATO după drona rusească de la Galați. Spania ne trimite elicoptere, iar Italia soldați

România primește întăriri NATO după incidentul cu drona rusească de la Galați. Spania trimite elicoptere, Italia suplimentează trupele, explică surse din Administrația Prezidențială.

Pe cine ar urma să desemneze premier Nicușor Dan. Anunțul ar putea fi făcut marți - Surse

Nicușor Dan ar putea desemna marți, 2 iunie, candidatul pentru funcția de prim-ministru, după aproape o lună consultări și negocieri cu partidele politice, explică surse politice din partidele fostei coaliții de guvernare pentru Știrile ProTV.

Ploi torențiale, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Harta județelor sub Cod galben

Administrația Națională de Meteorologie avertizează că, în intervalul 1 iunie, ora 12:00 – 2 iunie, ora 10:00, România va fi afectată de perioade de instabilitate atmosferică accentuată, cu precipitații importante cantitativ.