Dezastrul lăsat în urmă de tornada din Călăraşi. A nimicit un sat în cateva minute

×
Publicitate

16 familii au rămas fără acoperiş deasupra capului, la propriu, după ce tornada formată marţi în zona comunei Dragalina din judeţul Călăraşi a spulberat totul în calea sa.

În doar câteva minute, vârtejul a luat cu el ţiglele de pe case, a doborât copaci şi a făcut prăpăd în gospodăriile oamenilor. Fenomenul a semănat groază şi în rândul şoferilor aflaţi în zonă.

VEZI IMAGINILE DEZASTRULUI ÎN GALERIA FOTO

Un autocar plin cu pasageri a fost prins în mijlocul naturii dezlănţuite şi răsturnat pe câmp. Din fericire, cei de la bord au scăpat cu bine. Meteorologii avertizează că până miercuri la ora 21, codul galben de ploi şi vânt puternic rămâne în vigoare.

"Uită-te şi tu ce e aici...Nu am văzut niciodată...Dumnezeule, zici că e potop", spune un martor

 

Dezastrul lăsat în urma sa de tornadă

 

Tornada a lovit solul în jurul orei 17.45, în zona localităţii Dragalina, din Călăraşi, şi în doar câteva minute a nimicit totul în calea sa. Acoperişurile locuinţelor care s-au aflat în calea vârtejului au fost spulberate şi mai mult copaci au fost doborâţi. Şi alimentarea cu energie electrică a fost afecatată în unele locuinţe.

"Am văzut norul ăla că vine prima dată de aici şi a început să zboare table, ţigle, toate am văzut şi noi în faţa casei, ne apărăm unii pe alţii. M-am umflat de plâns. Dacă Dumnezeu ne-a dat-o, am primit-o", spune o localnică.

Sătenii au fost şocaţi şi spun că nu au mai văzut niciodată un astfel de fenomen. Localnicii aşteaptă ajutor din partea autorităţilor pentru a-şi reface locuinţele. Cei afectaţi şi-au acoperit casele cu prelate şi folii ca să poată dormi pe timpul nopţii. Unii au mers la rude sau la prieteni.

Stanciu Marian Gabriel, primar Dragalina: "Când am văzut acel vârtej mare că se îndreaptă către satul Constantin Brâncoveanu, ne-au trecut fiorii. Numai în filme vedem aşa ceva. Furtuna a afectat un număr de 16 gospodarii, acoperişul unor case în proporţie de 100%, unele în proporţie de 30%".

Tornadă s-a revărsat şi pe şosea. 39 de pasageri au trecut prin clipe de groază în momentul în care autocarul în care se aflau a fost scos de pe şosea şi s-a răsturnat pe câmp. Din fericire, oamenii sunt în afara oricărui pericol. După câteva ore de la dezastru, autocarul avariat a fost scos de pe câmp. A fost nevoie de un tractor puternic, cu şenile, mai ales că ploaia a îngreunat misiunea echipelor de intervenţie.

Vântul puternic a răsturnat în afara părţii carosabile şi un TIR, care nu era încărcat cu marfă. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Tornada de la Drajna a fost de o violenţă ieşită din comun, pentru că frontul atmosferic rece care a pătruns în România s-a ciocnit cu unul de aer foarte cald, de la sol. Încălzirea globală ar fi cauza acestor fenomene extreme, spun specialiştii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Noul Dacia Duster i-a lăsat ”mască” pe francezi: ”Continuă să surprindă”
Citește și...
Concluzia MApN despre drona prăbușită la Galați: „Rusească, cu încărcătură de luptă de tip High-Explosive, de 30 kg”

Ministerul Apărării transmite, duminică seară, detalii din raportul tehnic cu privire la drona căzută pe un bloc din Galaţi şi explică faptul că a fost o dronă kamikaze, de fabricaţie rusească. 

Cum funcționează economisirea prin rotunjire, metoda prin care tinerii strâng bani fără efort. „Este o sumă utilă”

Tradiționala pușculiță pentru economii există și astăzi, dar în versiuni digitale. Cei din generația Z aleg tot mai des seifurile online în care își strâng bani pentru vacanțe sau diverse metode, prin care își rotunjesc automat plățile cu cardul. 

Cum s-a produs accidentul din Făgăraș, unde un băiat de doi ani a murit. Nu existau scaune pentru copii în autoturism

Destin cumplit pentru o familie cu patru copii din județul Brașov. Băiețelul cel mic, de doar doi ani și opt luni, a murit după ce mașina în care se aflau cu toții s-a răsturnat în urma unei manevre de depășire.

Recomandări
Zelenski, după ce Nicușor Dan a arătat date despre drona rusă din Galați: „Cel mai bun leac împotriva minciunilor lui Putin”

Volodimir Zelenski a mulţumit, duminică seară, preşedintelui Nicuşor Dan pentru claritate şi chiar a distribuit pe reţelele de socializare precizările pe care acesta le-a oferit cu privire la drona rusească ce a lovit un bloc din Galaţi. 

Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

Vreme instabilă în următoarele zile în întreaga ţară. Regiunile vizate de averse, descărcări electrice şi vânt puternic

Vremea va fi în general instabilă în următoarea săptămână, cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a ţării, în timp ce temperaturile se vor menţine apropiate de normalul perioadei, potrivit ANM.