Tânăra tâlhărită într-un bloc din Alba Iulia, mesaj despre Referendumul pe justiție și PSD

×
Publicitate

Denisa, tânăra din Alba Iulia care a fost tâlhărită în scara unui bloc anul trecut, îi îndeamnă pe români să meargă la referendumul convocat de Klaus Iohannis, în data de 26 mai.

”Prin modificarea Codurilor penale vor să-i scoată mai repede din pușcării pe cei vinovați de fapte pe care eu le-am trăit pe pielea mea. Uitându-mă la mitingurile PSD și văzând ce fel de oameni participă am început sa înțeleg de ce vor asta. Eu vreau să ma simt în siguranță în tara în care trăiesc și pentru asta voi merge la Referendum sa votez împotriva modificării cu dedicație a legilor din țara mea doar pentru a-i scăpa pe o serie de infractori. Cred că fiecare dintre noi trebuie să ne apărăm prin votul pe care trebuie să-l dăm în 26 mai” a scris tânăra pe contul său de Facebook, conform Alba24.ro.

Denisa a fost victima unui recidivist din Alba Iulia pe17 noiembrie 2018, în scara unui bloc din Alba Iulia.

Potrivit anchetatorilor, în timp ce aştepta ascensorul, inculpatul i-a aplicat cu brutalitate victimei în vârstă de 20 ani o lovitură cu pumnul în zona feţei, victima a căzut pierzându-şi cunoştinţa. I-a sustras tinerei telefonul mobil şi portofelul în care avea cartea de identitate, permisul de conducere, un card bancar şi suma de 400 lei, cauzând persoanei vătămate un prejudiciu în cuantum de aproximativ 1.500 lei.

Bărbatul a fost prins după 2 zile, după ce în mediul online a apărut un video şocant, care surprinde momentul agresiunii.

Bărbatul fusese eliberat condiţionat din penitenciar în 15 septembrie 2018, acesta beneficiind şi de prevederile legii privind recursul compensatoriu.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
TIR răsturnat de vânt în Ialomița. Vijelia a smuls copaci și acoperișuri. VIDEO

Vântul puternic a răsturnat un TIR și a smuls acoperișuri și stâlpi de electricitate, în județul Ialomița, unde pompierii au anunțat cel puțin 20 de intervenții marți seară.

Cantități uriașe de grindină în Prahova. Mai multe gospodării au fost inundate. VIDEO

Vremea rea a făcut prăpăd în județul Prahova. Mai multe curți au fost inundate, unele dintre ele fiind acoperite de zăpadă, după ce a căzut cu grindină în mai multe localități.

Răzvan Ciobanu va fi înmormântat joi. Ultimul omagiu, la capela cimitirului Progresu

Răzvan Ciobanu va fi înmormântat joi. Între timp, cei care l-au cunoscut își pot lua rămas bun, pentru că trupul său este depus la capela cimitirului Progresu, din București.

Recomandări
România pierde termenul PNRR pentru zeci de kilometri de autostradă. Sub 50 de km vor fi gata până la final de august

Din cei 132,4 km de autostradă rămaşi să fie finanţaţi prin PNRR, doar 45,9 km vor fi gata până pe 31 august, data limită. Restul de 86,5 km – până la sfârşitul anului, susţin autorităţile.

RO-Alert în Galați. MApN a ridicat două avioane F-16 și un elicopter. „Semnal intermitent” detectat în zona Târgu Bujor

Luni dimineață, în jurul orei 6:00, sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării a detectat semnale intermitente în spațiul aerian al Republicii Moldova, zona Cahul.  

Sesiune extraordinară la Parlament. Legi de care depind miliardele de euro din PNRR trebuie votate până la finalul lunii

Senatul şi Camera Deputaţilor au fost convocate în sesiune extraordinară, săptămâna aceasta, pe agendă aflându-se Legea hidrogenului, jalon în PNRR și alte proiecte de lege.