Cutremur în România. Ce magnitudine a avut și unde s-a produs

62417200
Getty

Un cutremur slab cu magnitudinea 3,1 s-a produs în noaptea de miercuri spre joi, la ora locală 1:20, în judeţul Buzău, zona seismică Vrancea, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

 

Seismul a avut loc la adâncimea de 113,1 kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 48 km nord-vest de Buzău, 60 km vest de Focşani, 67 km sud-est de Sfântu-Gheorghe, 69 km est de Braşov şi 70 km nord-est de Ploieşti, scrie INCDFP.

De la începutul lunii mai, în România s-au produs 24 de seisme cu magnitudini între 2,1 şi 4,1.

Anul trecut, cea mai puternică mişcare tectonică, de 5,7, a avut loc în data de 14 februarie, în judeţul Gorj, la o adâncime de 6,3 kilometri.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Un bărbat din Nepal a fost găsit mort în casă, în Timişoara. Ce le-a spus colegilor cu care locuia înainte de a-și lua viața

Un cetăţean din Nepal a fost găsit mort în locuinţa din Timişoara în care stătea alături de mai mulţi colegi. El lucra în construcţii, iar miercuri nu s-a dus la serviciu. Poliţiştii au deschis o anchetă.

Un șofer a rămas fără mașina de 30.000 de euro, după un control al polițiștilor din Iași. Ce au descoperit. FOTO

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Sculeni au descoperit la controlul de frontieră un autoturism care figura în INTERPOL cu mențiunea ”vehicul furat” din Canada.

Ministerul Familiei dispune controale la DGASPC Sector 4, după acuzaţiile existenţei unei reţele de prostituţie

La cererea Primăriei Sectorului 4, Natalia-Elena Intotero şi preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie, Rareş-Petru Achiriloaie vor dispune trimiterea echipelor Corp de Control la DGASPC Sector 4.

Recomandări
Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.