Cum a fost salvat bebelușul din Iași aruncat în toaleta din curte de iubitul mamei

×
Publicitate

Caz șocant în județul Iași. Un bebeluș a fost aruncat într-o toaletă din curte de partenerul mamei, imediat după naștere.

O femeie a reușit să anunțe autoritățile și printr-o mare șansă, băiețelul a fost găsit în viață, deși era aproape înghețat. Individul care i-a vrut moartea a fost reținut pentru tentativă de omor.

Bebelușul, un băiețel de 2 kilograme, s-a născut la termen marți noapte într-o fermă din Pașcani. Din motive necunoscute, partenerul mamei, un bărbat de 33 de ani, a aruncat nou-născutul în toaleta din curte, adâncă de 2 metri.

În acest timp, o femeie din localitate, care aflase că tânăra e pe cale să nască, a sunat la 112 și a cerut să vină o ambulanță.

Angelica Hristea, manager SAJ Iași: „S-a trimis imediat un echipaj de urgență care a găsit lehuza la locul solicitării, iar fătul, conform declarațiilor mamei, aruncat de tatăl copilului în toaleta din curte. Echipajul a găsit într-adevăr fătul care prezenta semne vitale, era viu, i-au acordat îngrijiri necesare și l-au transport împreună cu mama la spital”.

Bebelușul era în stare de hipotermie. Potrivit doctorilor l-a salvat faptul că dejecțiiile din toaletă erau înghețate și astfel cel mic a rămas la suprafață și nu s-a înecat.

Cei doi, mama și nou-născutul, sunt internați acum la Spitalul Municipal din Pașcani. Inițial, starea bebelușului era gravă, dar după câteva ore s-a ameliorat. Se simte bine și mama celui mic.

Delia Molocea - Bocovanu, purtător de cuvânt Spitalul Municipal Pașcani: „La sosire, copilul prezenta hipotermie severă, brahicardie și saturație nedetectabile, fiind ulterior echilibrat și internat pe secția de neonatologie a spitalului nostru. La 3 ore și jumătate nou născutul abia ajunsese la o temperatură de 34.4 grade. Momentan este stabil hemodinamic, dar încă se află în investigații”.

Medicul care a făcut parte din echipajul ambulanței a reclamat cazul la politie. Agenții l-au ridicat pe partenerul femeii și, după audieri, l-au reținut.

Ioana Bîlea, purtător de cuvânt IPJ Iași: „În cauza a fost deschis dosar pentru tentativa de omor, iar cercetările au fost preluate archetul de pe lângă tribunalul Iași”.

Bărbatul va fi prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă. Între timp, femeia în grija căreia rămăsese celălalt copil al mamei internate, o fetiță de un an și jumătate, a predat-o pe cea mică asistenților sociali de la primăria Pașcani.

Fetița urmează să fie preluată de Protecția Copilului Mureș, întrucât domiciliul oficial al mamei este în acest județ. Iar după externare, și bebelușul salvat din hazna va ajunge în grija statului.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Tot mai mulți angajați renunță la concediul lung din vară și aleg vacanțe mai mici. Care este motivul

Vacanțele dese și scurte chiar pot fi cheia marilor succese, arată cele mai noi studii. Tot mai mulți angajați renunță la concediul lung din vară și aleg vacanțe mai mici de-a lungul anului, ca să reducă stresul.

Au intrat în vigoare noi reguli pentru închirieri turistice pe platforme precum Airbnb și Booking: „Se evită țepele”

Începând de miercuri, 20 mai, platformele de închirieri în scop turistic ar trebui să elimine spațiile de cazare neînregistrate oficial.

Primăria Capitalei vrea să-și înființeze propriul serviciu de ridicare a mașinilor parcate ilegal. Ce tarife sunt propuse

Primăria generală a Capitalei vrea să înființeze o companie de ridicat mașini, după modelul primăriilor de sector.

Recomandări
Nemții speră să le găsească în viață pe cele două românce, dispărute după explozia din Gorlitz. Au trecut peste 48 de ore

S-au scurs mai bine de 48 de ore de la explozia din orașul Gorlitz, Germania, care a dărâmat o clădire în care se aflau și două românce.

Sondaj: Câți români sunt mulțumiți de prestația lui Nicușor Dan ca „mediator”. Când urmează „runda a doua” de consultări

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Decizie oficială în cazul blocului din Rahova afectat de explozie. Soluția cu cele mai mici riscuri găsită de specialiști

Blocul distrus în octombrie în cartierul Rahova din Capitală de o explozie va fi tăiat în două de specialiști în demolări, iar partea afectată va fi mărunțită și înlăturată.