Controale la grădiniţa de unde 11 copii au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară. Neregulile găsite de ANPC

toxiinfectie alimentara bucuresti
Foto: ISU B-IF

Reprezentanţii ANPC au făcut, marţi, controale la grădiniţa din Bucureşti de unde mai mulţi copii şi o educatoare au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară, dar și la firma de catering.

Unitatea școlară are sala de mese într-un spaţiu neadecvat, nu erau frigidere pentru probe din alimente şi nu exista nici autorizare de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă.

La firma de catering au fost găsite ustensile neprofesionale, echipamente neigienizate, produse fără etichete, iar uleiul pentru prăjit era rânced.

„Un număr de 11 copii din 36, cât şi o educatoare din cadrul grădiniţei au prezentat simptome digestive după masa de prânz, ce a inclus paste cu ton şi porumb. Aceştia au fost preluaţi de echipaje SMURD şi transportaţi la unităţi medicale pentru investigaţii şi tratament de specialitate”, a menţionat sursa citată.

Ce nereguli au fost găsite la grădiniță

La Grădiniţa ”The Nursery” s-a constatat că masa servită copiilor era asigurată prin sistem de catering, iar sala de mese este amplasată la subsolul clădirii, comună cu cea a personalului, neadecvată ca spaţiu şi igienă.

Citește și
bogdan ivan, daniel baluta
Ce se va întâmpla de la 31 martie, după eliminarea plafonării la gaze. Bogdan Ivan are „mare încredere”

De asemenea, lipsea frigiderul pentru păstrarea probelor alimentare, iar cele prelevate au fost în recipiente neconforme, lipseau documentaţia de conformitate şi fişele tehnice pentru alimente; erau depozitate necontrolat produsele alimentare şi materiale de curăţenie.

Alte nereguli se referă la condiţii inadecvate de odihnă pentru copii: saltele uzate, rupte, fără protecţii, lipsă termometre ambientale, lipsa autorizării ISU, a cabinetului medical şi a triajului epidemiologic, existenţa unui ansamblu de joacă (tobogan) neavizat, fără mentenanţă sau documentaţie tehnică, lipsa meniului în conformitate cu Ordinul ANPC nr. 201/2022 privind structura meniului pentru unităţile de învăţământ antepreşcolar şi preşcolar.

Ca urmare, au fost date cinci sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 40.000 de lei.

De asemenea, a fost dispusă oprirea temporară a prestării de servicii până la remedierea deficienţelor constatate şi s-a propus închiderea temporară a unităţii pentru o perioadă de până la şase luni, în conformitate cu legislaţia în vigoare.

Neregulile de la firma de catering

La firma de catering Team Gastro Boutique, au fost găsite ustensile neprofesionale şi bureţi de sârmă pentru igienizare, deşeuri colectate în recipiente fără capac, materie primă şi produse culinare fără etichete de identificare, dată de expirare sau condiţii de păstrare, modificări ale stării termice a materiei prime, echipamente neigienizate (hote, cuptoare, friteuze, aragaz, paviment deteriorat).

În plus, lipsea graficul pentru schimbarea uleiului, iar uleiul folosit pentru prăjirea alimentelor avea culoare schimbata, miros neplăcut (rânced), consistenţa modificată, cât şi resturi de alimente.

Alte constatări se referă la depozitare necorespunzătoare şi zone de rugină în lăzi frigorifice, lipsa cântarului verificat metrologic, lipsa implementării Ordinului ANPC nr. 201/2022 în meniul preparatelor, transportul alimentelor efectuat cu vehicul neautorizat sanitar-veterinar (DSV), lipsa registrului unic de control şi neprezentarea autorizaţiilor de funcţionare la momentul controlului, lipsa probelor din preparatele culinare livrate către Grădiniţa ”Nursery”.

Au fost aplicate 6 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 57.000 lei şi s-a dispus oprirea temporară a prestării de servicii până la remedierea deficienţelor constatate, fiind propusă închiderea temporară a unităţii pentru o durată de până la 6 luni.

De asemenea, s-a dispus oprirea definitivă de la consum a 45 de kilograme de materie primă, în valoare aproximativă de 5.000 de lei.
 

Articol recomandat de sport.ro
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Stadionul din Bacău: teatrul mort din centrul orașului! Cum mai arată „sufletul” fotbalului băcăuan
Citește și...
Ce se va întâmpla de la 31 martie, după eliminarea plafonării la gaze. Bogdan Ivan are „mare încredere”
Ce se va întâmpla de la 31 martie, după eliminarea plafonării la gaze. Bogdan Ivan are „mare încredere”

Ministrul energiei, Bogdan Ivan, afirmă că are „mare încredere” că eliminarea schemei de compensare pentru gazele naturale, de la 1 aprilie, nu va duce la creșteri de prețuri.

Școlile trec în online din cauza vremii. Cursuri suspendate în mai multe județe, anunță Ministerul Educației
Școlile trec în online din cauza vremii. Cursuri suspendate în mai multe județe, anunță Ministerul Educației

Cursurile se vor desfăşura online în şase unităţi de învăţământ din judeţele Argeş, Arad, Dolj, Gorj, Olt şi Timiş, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, anunţă duminică Ministerul Educaţiei.

Un proiect de lege obligă instituțiile să ofere apă gratuit. Apa de băut costă până la 20 de lei în aeroporturi și gări
Un proiect de lege obligă instituțiile să ofere apă gratuit. Apa de băut costă până la 20 de lei în aeroporturi și gări

În curând am putea să nu mai dăm bani pentru apa de băut în aeroporturile, gările și stațiile de metrou din România.

Recomandări
Iranul i-a arestat pe liderii mișcării de protest. Numărul morţilor în urma manifestațiilor ar fi ajuns la peste 500
Iranul i-a arestat pe liderii mișcării de protest. Numărul morţilor în urma manifestațiilor ar fi ajuns la peste 500

Autorităţile iraniene au arestat membri cheie ai mişcării de protest care a zguduit ţara în ultimele două săptămâni, a declarat şeful poliţiei naţionale.

Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri
Guvernul a explicat „mișcarea banilor” din impozite. Românii aveau taxe prea mici față de UE, dar nicio vorbă despre venituri

Banii obținuți din impozitele şi taxele majorate pe clădiri terenuri și autovehicule vor rămâne la primării. În schimb, Guvernul va împărți mai puțini bani în teritoriu.

Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare
Efectele aerului rece de la Polul Nord resimțite deja în România. Gerul devine și mai aprig în zilele următoare

Gerul a cuprins întreaga țară și devine și mai aprig în zilele următoare. Au fost -18 grade în Satu Mare, duminică dimineața, dar vom avea și -20, spun meteorologii.