Cipru-România 0-3, în Liga Națiunilor. ”Tricolorii” lui Mircea Lucescu au maxim de puncte după trei etape

romania
Echipa nationala de fotbal a Romaniei

Reprezentativa României, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică, a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, selecţionata Ciprului, în a treia etapă a grupei C2 a Ligii Naţiunilor.

Tricolorii sunt pe primul loc în clasament, cu 9 puncte, după ce au câştigat şi primele două confruntări din grupă.

România s-a distrat cu Cipru şi i-a administrat scor de neprezentare, 3-0. În minutul 88, un gol al tricolorilor a fost anulat pentru ofsaid.

La Larnaca, echipa României a reuşit să facă o primă repriză excelentă, pe un stadion plin cu suporteri tricolori. Stanciu a adus prima ocazie pentru noi, în minutul 12, când portarul cipriot Joel Mall a scăpat balonul, însă a revenit şi l-a reţinut.

După numai patru minute Dennis Man a înscris, după o serie de şuturi consecutive ale jucătorilor noştri, şi a deschis scorul. Al doilea gol al tricolorilor a venit în minutul 25. Mihăilă a căzut în careul cipriot după un duel cu Laifis, iar arbitrul german Stegemann a dictat penalti pentru România. A transformat cu siguranţă Răzvan Marin şi a majorat scorul.

Mircea Lucescu, înainte de meciul cu Cipru: „Trebuie să batem echipele mici, pentru a avansa”
Strategia iubitei lui Oprescu pentru a recupera vila din Primăverii cumpărată pe numele ei. Statul a confiscat proprietatea

În minutul 36 Dennis Man a centrat peste toată apărarea adversă şi Radu Drăguşin a înscris cu o lovitură de cap, reuşind primul său gol pentru naţională şi stabilind scorul pauzei, 3-0 pentru România.

România lui Mircea Lucescu este lider în Grupa C2, cu 9 puncte

În partea secundă, Stanciu a şutat puţin peste poartă, în minutul 62, Drăguş a încercat să înscrie şi el, dar nu a reuşit şi jucătorul lui Trabzonspor a sfârşit prin a fi înlocuit. Românii nu au mai forţat, chiar dacă în minutul 86 Olaru a trimis o bombă respinsă de Mall, iar tuşierul a semnalizat o poziţie de ofsaid la Stanciu, într-o fază la care tricolorii trimiseseră mingea în plasă, şi meciul s-a terminat cu o victorie clară, 3-0 pentru România.

Elevii lui Mircea Lucescu sunt lideri în grupa C2, cu nouă puncte din trei meciuri, Kosovo se află pe locul secund, cu 6 puncte, Cipru e pe trei, cu trei puncte, în timp ce Lituania a pierdut toate cele trei partide disputate în grupă.

Următorul meci al României va fi marţi, cu Lituania, în deplasare, la Kaunas.

CIPRU: J. Mall - Artymatas, Laifis, Panagiotou - Antoniou, Kousoulos (Charalampous 46), Kastanos (Makris 75), M. Ioannou (Stylianou 33) – Loizou (Sotiriou 46), Pittas, Tzionis (M. Ilia 46). SELECŢIONER: Sofronis Avgousti.

ROMÂNIA: Niţă – A. Raţiu, Burcă, Drăguşin (V. Ghiţă 82), Bancu (Chipciu 63) – Stanciu, M. Marin, R. Marin (Olaru 63) – Man (I. Hagi 72), Drăguş (G. Puşcaş 72), Mihăilă. SELECŢIONER: Mircea Lucescu.

Cartonaşe galbene: Kousoulos 11, Laifis 24, Kastanos 31, Sofronis Avgousti 52, Sotiriou 63 / Bancu 41, Man 45+6

Arbitri: Sascha Stegemann – Marco Achmuller, Christof Gunsch – Tobias Reichel (toţi din Germania);

Arbitri VAR: Bastian Dankert – Katrin Rafalski (ambii din Germania)

FOTO A primit o mașină de 50.000€ de la Ion Țiriac, dar a observat ceva ciudat când e la volan: "Mă filma"
România - Cipru. Mircea Lucescu, înainte de meciul naționalei: ”Fotbalul cipriot a evoluat, trebuie să fim foarte atenţi”

Echipa naţională de fotbal va înfrunta sâmbătă seară, de la ora 21.45, pe AEK Arena din Larnaca, selecţionata Ciprului, în etapa a treia a grupei C2 a Ligii Naţiunilor.

Mircea Lucescu a afirmat vineri, într-o conferinţă de presă, că "tricolorii" trebuie să învingă echipele mici, de la nivelul la care se află în acest moment, pentru a putea face pasul către următorul nivel.

Mircea Lucescu a anunțat lotul de 25 de jucători pentru partidele cu Cipru şi Lituania din Liga Naţiunilor. Marea surpriză

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Mircea Lucescu, a anunţat, vineri, un lot de 25 de jucători pentru meciurile cu reprezentativele Ciprului şi Lituaniei de luna aceasta din Liga Naţiunilor, potrivit site-ului FRF.

Mircea Lucescu, discurs de mare antrenor. Ce le-a spus „tricolorilor”, în vestiar, după victoria cu Kosovo: „Băi, băieți”

Selecţionerul Mircea Lucescu le-a transmis jucătorilor că au făcut o treabă extraordinară la meciul cu Kosovo, câştigat de România, scor 3-0, în Liga Naţiunilor.

Echipa națională de fotbal a României și-a aflat adversarele din Liga Naţiunilor. Prima reacție a lui Edi Iordănescu

Echipa națională de fotbal a României va întâlni Kosovo, Cipru şi Lituania sau Gibraltar în grupele Ligii Naţiunilor, conform tragerii la sorţi care a avut loc, joi, la Paris. "Tricolorii" vor evolua în Liga C.

Motivul pentru care studenții străini de la medicină pleacă din România după absolvire. „Mi-ar plăcea la nebunie să rămân”

În timp ce România se confruntă cu un deficit de doctori, pierde o resursă umană valoroasă, spun reprezentanții universităților de medicină.

Scene apocaliptice în SUA. Zeci de tornade ucigașe au devastat așezări întregi. ”Niciodată nu am văzut asemenea dezastru”

Peste două milioane de locuinţe erau fără curent electric în Florida vineri seară, după trecerea uraganului Milton, care a făcut cel puţin 17 morţi şi a provocat pagube de aproximativ 50 de miliarde de dolari.

Motivul pentru care românii iau cu asalt litoralul chiar și în extrasezon, pe vreme mohorâtă. ”Este foarte aglomerat”

Pe litoral, vremea a fost mohorâtă, dar asta nu i-a oprit pe cei care au vrut să mănânce pește proaspăt să vină la mare doar pentru un prânz.