Cinci medici rezidenti de la Spitalul de psihiatrie din Arad, audiati in dosarul experimentelor pe pacienti

×
Publicitate

Continua audierile in scandalul experimentelor medicale coordonate din Arad. Cinci medici rezidenti de la spitalul de psihiatrie din Arad sunt marti in fata procurorilor de la Parchetul general.

Acestia au fost chemati in calitate de martori si vor trebui sa spuna tot ce stiu despre scandalul testelor in care unor pacienti li s-au administrat substante medicamentoase produse in strainatate. Medicii de la mai multe spitale din tara ler-ar fi recomandat pastilele unor pacienti fara insa sa ceara si acordul acestora. Experimentele ar fi fost conduse de sefa spitalului de psihiatrie din Arad, Delia Podea. Femeia a fost deja arestata preventiv si acuzata de luare de mita, abuz în serviciu si fals intelectual.

Procurorii spun ca ea ar fi incasat o jumatate de milion de euro de la noua producatori pentru a face studii clinice pentru zece substante medicamentoase.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Arpad Paszkany si Iuliu Muresan, urmariti penal de DIICOT pentru delapidare, evaziune fiscala si spalare de bani

Procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Cluj au dispus marti punerea in miscare a actiunii penale impotriva lui Arpad Paszkany, actionar majoritar la Clubul CFR 1907 Cluj, si Iuliu Muresan, presedintele clubului

Reactii dupa ce Vali Vijelie a cantat pe scena Conservatorului: "Am vrut la Ateneu, dar mi s-a parut prea mult"

Manelistul Vali Vijeli starneste un tsunami printre muzicieni. In cel mai recent clip al sau, acesta apare cantand in Sala Mare a Conservatorului, alaturi de studenti ai institutiei.

Dosarele in cazul urmaririi penale a lui Titus Corlatean au fost desigilate. Cand va lua Comisia Juridica o decizie

Comisia juridica a Senatului se va pronunta martea viitoare asupra cererii justitiei in privinta social-democratului Titus Corlatean.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.