Ce a observat ministrul Mediului din elicopter în comunele din România. „Aproape în fiecare am văzut”

62361819
Agerpres

Sistemul Garanţie-Returnare a avut o performanţă de 78%, în luna august. Dincolo de succesul acestui sistem, suntem obligaţi să fim ambiţioşi şi pe celelalte fracţii de deşeuri, a declarat, joi, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet.

"Dincolo de toate disfuncţionalităţile, de toate micile probleme, de toate cozile la care fiecare român a stat în perioada verii pentru a înapoia PET-uri sau alte tipuri de ambalaje, Sistemul Garanţie-Returnare a avut o performanţă, în luna august, de 78%. Dacă îndrăznim să comparăm acest procent cu tot ceea ce a reuşit în ultimii 30 de ani în sistemul public de salubritate din România, vom constata că este incomparabil. Avem foarte mulţi ani la rând în care am rămas încremeniţi într-o cifră absolut ruşinoasă pentru România. Cred că suntem obligaţi, dovedind prin Sistemul Garanţie-Returnare că se poate atunci când inovezi, când ai curajul să iei anumite decizii ca în managementul deşeurilor municipale, şi în managementul celorlalte fluxuri de material reciclabil pentru care există o responsabilitate a producătorilor, care nu fac parte din SGR, pentru fracţie biodegradabilă. O treime din cele şase milioane de tone de deşeuri pe care România le produce anual face parte din această fracţie. Nu mai vorbim despre construcţii şi demolări, despre deşeuri voluminoase şi alte tipuri de materiale", a spus Fechet.

Oficialul a admis faptul că SGR rezolvă o mică parte din întregul sistem al gestionării deşeurilor în România.

"Ceea ce vreau să subliniez este că suntem pe deplin conştienţi că, dincolo de succesul Sistemului de Garanţie-Returnare, înţelegem cât de puţin rezolvă acest sistem. Cred că suntem obligaţi să fim ambiţioşi în continuare şi pe celelalte fracţii. Cred că România are un potenţial formidabil şi mă bucur să văd mai nou că se deschid noi şi noi capacităţi de reciclare în România, fie că discutăm despre plastic, fie că discutăm despre sticlă. Sper să existe acest lucru şi la aluminiu", a afirmat demnitarul.

Fechet a menţionat, totodată, că, în privinţa trasabilităţii deşeurilor şi a managementului acestora trebuie luate "nişte decizii foarte curajoase".

Specialişti şi autorităţi din domeniul protecţiei mediului se reunesc, joi, într-o nouă ediţie a evenimentului Pria Environment.

Articol recomandat de sport.ro
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Ce este și cum funcționează ECMO, procedura luată în calcul de medici în cazul lui Mircea Lucescu
Citește și...
Individ din Prahova, arestat după ce și-ar fi ucis bebelușul de două luni. L-a scuturat zdravăn pentru că plângea

Polițiștii din Prahova investighează moartea unui bebeluș de două luni, existând suspiciunea că tatăl l-a ucis, scuturându-l puternic, nemulțumit că plângea.  

Studiu „Salvați Copiii”: 45% dintre părinții plecați la muncă în străinătate nu vin acasă de Paște. Care e motivul

Aproape jumătate (45%) dintre părinții care lucrează peste graniță nu vor petrece sărbătorile pascale în țară alături de copiii lor, arată un studiu al organizației „Salvați Copiii”.

Fulgy a amenințat într-un live pe TikTok că aruncă un bloc în aer. Fiul Clejanilor a fost internat la Obregia

Polițiștii din București au intervenit de urgență în noaptea de 6 aprilie 2026, după ce Fulgy, băiatul Viorică și a lui Ioniță de la Clejani, celebrii lăutari din țară, a amenințat că își va face rău și că va pune în pericol și alte persoane. 

Recomandări
Meteorologii au actualizat avertizarea meteo de vreme rea. Vânt puternic și precipitații în toată țara. Unde va ninge

Meteorologii au actualizat avertizarea de vreme rea pentru România. Vântul se va intensifica în cea mai mare parte a teritoriului, iar temperaturile vor scădea semnificativ în zilele următoare.

Liderul suprem al Iranului nu ar fi capabil să conducă țara. Mojtaba Khamenei, „inconștient” și tratat pentru o boală „gravă”

Noul lider suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, este în stare de incapacitate și primește îngrijiri medicale în orașul sfânt Qom, potrivit unei evaluări a serviciilor de informații care sugerează că acesta nu este capabil să conducă țara.

Prețurile la pompă au scăzut după miezul nopții, când a intrat în vigoare reducerea accizei la motorina standard

Plătim mai puțin pentru litrul de motorină standard. Prețul la pompă a scăzut de la miezul nopții, în urma reducerii accizei, decisă de Guvern.