Accident mortal pe DN24, în judeţul Vaslui. Un bărbat, șofer pe o dubă, a pierdut controlul volanului și a intrat într-un TIR

×
Publicitate

Tragedie, vineri, pe un drum național din județul Vaslui. Un bărbat, șofer pe o dubă, a pierdut controlul volanului, a intrat pe sensul opus și s-a ciocnit frontal cu un TIR care circula regulamentar.

Salvatorii nu au mai putut face nimic pentru el, dar conducătorul TIR-ului a ajuns la spital. Polițiștii au deschis o anchetă ca să afle ce s-a întâmplat.

Accidentul a avut loc pe Drumul Național 24, în zona localității vasluiene Șapte Case. La un moment dat, șoferul de 54 de ani al unei dubițe a intrat pe sensul opus și s-a izbit violent de un TIR condus de un cetățean turc, care se îndrepta spre București. În urma impactului, șoferul dubiței a murit pe loc. Pompierii abia l-au scos din resturile vehiculului.

Marius Stanciu, purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui:Bărbatul prezenta leziuni incompatibile cu viața. Conducătorul autotrenului a fost evaluat, a primit primul ajutor calificat în ambulanța SMURD, însă a refuzat transportul la spital”.

Șoferul turc nu consumase alcool înainte să urce la volan.

Bogdan Gheorghiță, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui: „În cauză sunt efectuate cercetări pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier fiind deschis dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”.

Traficul în zonă a fost blocat pe ambele sensuri de mers, cât timp au durat cercetările.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Incendiu de pădure în Tulcea. Pompierii au intervenit cu mai multe autospeciale

Un incendiu de pădure a pornit sâmbătă seara, în localitatea Rachelu, Tulcea.

Parcagiii transformă locurile gratuite de parcare într-o afacere. Cât costă cele mai „scumpe” locuri din Capitală

Un loc de parcare liber este, pentru unii, o sursă de câștig. În marile orașe, tot mai mulți indivizi cer ilegal bani șoferilor pentru locuri de pe domeniul public, care sunt gratuite. 

Apa mării, mai limpede ca niciodată. 140.000 de turiști au invadat litoralul în acest weekend

Apa mării a fost sâmbătă parcă mai limpede ca niciodată, au spus-o zecile de mii de turiști care și-au petrecut ziua pe litoral. Plaja din Costinești a fost arhiplină încă de la prima oră.

Recomandări
Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor. 

Operațiune de amploare în Bucegi, după accidentul în care o alpinistă a murit. Patru elicoptere au intervenit

Operațiune dramatică de salvare, în Munții Bucegi. Patru alpiniști care coborau pe un versant abrupt al Masivului Caraiman au căzut după ce coarda de asigurare s-ar fi rupt. Din păcate, unul dintre ei, o femeie, a murit.

Ambalajele, clasificate de la A la C, precum electrocasnicele. Noul regulament european care intră în vigoare din august

Ne pregătim pentru încă o etapă în materie de reciclare. Un nou regulament european intră în vigoare din luna august.