Doliu în rock-ul românesc. A murit Leluț Vasilescu, membru fondator al formației Compact

×
Publicitate

A murit Leluț Vasilescu, baterist și membru fondator al formației Compact.  

Anunțul a fost făcut pe Facebook de primarul oraşului Câmpia Turzii, oraș unde fostul toboşar de la Compact era cetăţean de onoare.

Am aflat cu profundă tristețe despre trecerea la cele veșnice a unui om extraordinar și un muzician desăvârșit, prietenul meu, Leluț Vasilescu.

Membru fondator al trupei Compact, Leluț Vasilescu a avut o carieră de succes și o viață frumoasă de familie. În urma lui, rămân frumoasele melodii pe care generații întregi le-au fredonat și de care ne vom bucura, cu nostalgie, în continuare!

Cetățean de onoare al Municipiului Câmpia Turzii, Leluț Vasilescu a promovat, cu drag și mândrie, orașul în care s-a născut, iar pentru el, Câmpia Turzii era, mereu, locul unde revenea cu drag de fiecare dată.

În acest moment trist, pentru familia Vasilescu și pentru toți fanii muzicii rock din România, transmit un mesaj de condoleanțe tuturor celor care l-au apreciat pe bateristul trupei Compact, Leluț „Megastarul” Vasilescu!

Dumnezeu să-l odihnească întru Slava Sa!”

La rândul său, prietenul și colegul său, muzicianul Adrian Ordean a confirmat tragica veste:

”Colegi de 40 de ani, am locuit 20 de ani in aceeasi camera, am cantat mii de spectacole impreuna...acum simt un gol in suflet, dar sunt linistit ca a plecat intr-o lume mai buna. Dragul meu prieten LELUT VASILESCU, drum bun!” - a scris Ordean pe Facebook. 

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
O sută de tone de deșeuri, oprite la graniță de Garda de Mediu. Cum au fost scanate camioanele

Garda de Mediu a verificat, în perioada 15–19 iunie, peste 4.000 de camioane pe principalele coridoare de transport şi în zonele de intrare în România, fiind oprite la intrarea în ţară aproape 100.000 de kilograme de deşeuri.

Primul oraş din România care a obţinut statutul de „Eco-Proiect”: „Este un motiv de mândrie că am atins acest nivel”

Primarul din Târgu Mureș, Soos Zoltan, a anunțat marți că municipiul a devenit primul oraș din România care a obținut statutul de „Eco-Proiect” în cadrul programului EcoQuartier.

Momentul în care un bărbat din Pitești aruncă deșeuri într-o zonă interzisă. Amenda pe care a primit-o

În Pitești, un bărbat de 48 de ani s-a ales cu o amendă de 2.000 de lei, după ce a aruncat mai multe deșeuri voluminoase într-un loc interzis.

Recomandări
LIVE TEXT. Criză politică. Noi consultări la Cotroceni. Kelemen Hunor: ”Am pierdut orice speranță” să refacem vechea coaliție

Președintele Nicușor Dan a început, astăzi, o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Sorin Grindeanu: PSD l-a anunţat pe preşedintele Nicușor Dan că îşi asumă guvernarea

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat marţi, în urma consultărilor cu preşedintele Nicuşor Dan, că PSD este gata să îşi asume guvernarea.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.