Weekend plin la munte. Turiștii se bucură de vremea bună și de zăpadă. „E multă adrenalină pe placă”

×
Publicitate

N-a fost liber nici la munte. Turiștii care au ajuns în stațiunea Păltiniș din județul Sibiu au găsit zăpadă numai bună pentru schi și s-au aventurat bucuroși pe pârtii. Mulți dintre ei sunt copii, aflați în vacanță.  

Veștile sunt bune în continuare, vor mai fi încă cel puțin trei săptămâni cu omăt.

Cel mai vesel personaj de pe pârtii este Pălti, un Yeti de Păltiniș. Îndeamnă pe toată lumea să se bucure de zăpadă.

Pălti: „Spre bucuria copiilor, spre bucuria celor care ne vizitează, întrețin buna dispoziție, îi fac pe copii să râdă.”

Cu zâmbetul pe buze, copiii au dat fuga pe pârtii, iar cei care sunt la primii pași pe schiuri, au luat lecții supravegheați de instructori. Pârtiile au fost pline toată ziua.

Reporter: De ce îți place ție zăpada?

Fetiță: „Pentru că e distracția iernii și pentru că te poți da cu schiurile, să faci oameni de zăpada”.

Reporter: O să-ți fie dor de școală?

Fetiță: „Puțin”.

Reporter: Ia spune drept, de teme o să-ți fie dor?

Fetiță: „Nu prea”.

Tânără: „E multă adrenalină pe placă, trebuie să știi cum să te mișți cu tot corpul, e mult mai dificil decât pe schiuri. Ești doar tu și corpul tău”.

Permisul pentru o zi pe pârtii costă 155 de lei pentru un adult și 120 de lei pentru un copil. Iar pentru o oră de schi cu instructor se plătește 150 de lei.

Andy Fazekas, reprezentant complex schi: „Pârtiile sunt funcționale, sunt în stare foarte bună chiar dacă temperaturile sunt de primăvară. Situația asta nu se va schimba în următoarele două trei săptămâni.”

Prețurile pentru 6 zile într-o tabără de schi încep de la 1.600 de lei, fiind incluse cazarea în zonă, masa și instructorul.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Burger vegetarian - rețeta gustoasă și sănătoasă pe care o poți face acasă în 20 de minute

Un burger vegetarian poate fi la fel de gustos și sățios ca unul clasic, dacă alegi ingredientele potrivite. 

De ce milioane de chinezi dorm la prânz. Tradiția veche de mii de ani care este considerată benefică pentru sănătate

China este o țară în care somnul de după-amiază este o practică obișnuită, în ciuda ritmului de muncă stresant. De fapt, aceste pauze reprezintă o tradiție care datează de mii de ani.

O femeie din SUA susține că a fost concediată din cauza unei alergii severe la ceapă. A dat compania în judecată

O companie americană de salarizare și resurse umane este acuzată că a concediat o angajată la scurt timp după angajare, din cauza unei alergii severe la ceapă, care i-ar fi provocat mai multe reacții anafilactice la locul de muncă.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.