Un autobuz din Ploiești a găzduit un spectacol de jazz

×
Publicitate

Câțiva artiști din Ploiești au dat scena pe autobuz. Dornici să promoveze jazz-ul, au oferit un concert inedit printre călătorii care s-au transformat, fără să vrea, în spectatori de ocazie.

Artiştii Filarmonicii Paul Constantinescu din Ploieşti s-au instalat în autobuz şi au oferit un spectacol unic. Totul spre uimirea călătorilor, care, pe ritmuri de jazz, parcă au uitat de înghesuială.

Pasageră: "Muzică te relaxează te odihneşte şi mai uiţi de toate. Mai uiţi puţin de probleme şi e ok, e bine."

Reporter: "De când n-aţi mai fost la un concert de jazz?" 

Pasageră: "De ani. E o idee bună, chiar îmi place."

autobuz jazz

Şi pentru şofer cursa a fost mai plăcută.

Șofer: "Oamenii nu se aşteaptă la aşa ceva cred că mai plăcut."

Reporter: "Şi că şofer?"

Șofer: "Trece timpul mai repede."

Cu toate că au renunţat la confortul de pe scenă, artiştii sunt încântaţi că astfel au ocazia să se apropie de public.

Cristian Ducă, instrumentinst: "În sala asta de concerte e greu să îţi ţii echilibrul."

Reporter: "Şi cu gropile presupun?"

autobuz jazz

Cristian Ducă, instrumentinst: "Cu gropile din Ploieşti, dar reuşim să avem şi un public pe măsură. Unii sunt fascinaţi, alţii sunt luaţi prin surprindere, dar se pare mai dăm un pic de culoare acestui oraş."

Andrei Frâncu, instrumentinst: "În timp ce cântăm, mai dăm un cap într-o bară, în ceva, dar e minuna. E ceva deosebit."

Spectacolul din autobuz face parte dintr-un proiect menit să aducă mai mulţi oameni în sala de concerte. Iar astfel de evenimente vor mai avea loc în următoarele zile.

Vlad Mateescu, Directorul Filarmonicii din Ploiești: "Ne simţim bine şi asta face jazzul. Nu contează ce fel de persoană eşti, ce fel de studii ai, dar împreună ne simţim bine şi împreună putem improviza în stil de jazz."

autobuz jazz

Timp de cinci zile, începând cu 21 noiembrie, Ploieştiul va fi capitala jazzului. Acolo va fi organizat festivalul internaţional de jazz, cu invitaţi de seamă din țară şi de peste hotare.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Oraș din România, fără autobuze de peste o săptămână. Operatorul de transport, amendat zilnic cu 30.000 de lei

De mai bine de o săptămână, locuitorii din Alba Iulia nu mai pot să folosească mijloacele de transport în comun. Șoferii de autobuz au intrat în grevă pentru că, spun ei, nu și-au primit salariile. 

Noaptea de Sânziene 2026. Dorințe, dragoste și magie. Ritualuri care îți pot schimba destinul

Noaptea de Sânziene este considerată cea mai magică noapte a verii, un moment în care cerurile se deschid, iar minunile devin posibile. 

Dulceață de roșii – rețeta simplă pentru un preparat sofisticat. Poate fi mâncată în prăjitură, lângă friptură sau brânzeturi

Dulceața de roșii este un preparat dulce și aromat făcut din roșii coapte, zahăr și adesea alte ingrediente care pot varia – de la mentă, la ardei iute, sau chiar mere.  

Recomandări
LIVE TEXT. Consultări la Cotroceni. USR refuză un Guvern cu PSD, PNL vrea ”pact pentru România”, PSD își ”asumă guvernarea”

Președintele Nicușor Dan a început, astăzi, o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Război în PNL după votul pentru Guvernul Veștea. Fostul premier desemnat și aliații săi, la un pas de excluderea din partid

Conducerea PNL pregătește excluderea acelor liberali care au susținut și chiar votat cabinetul Veștea. Pe listă se află Adrian Veștea, Cătălin Predoiu, Alina Gorghiu și Hubert Thuma.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.