O femeie infectată cu Covid-19 a născut patru bebeluşi la o maternitate din Iași

61999096
Getty

O femeie infectată cu Covid-19 a născut patru copii la o maternitate din Iaşi, evoluţia mamei şi a celor patru bebeluşi fiind favorabilă, scrie News.ro. 

Directorul Maternităţii ”Elena Doamna” din Iaşi, Gabriel Martinescu, a declarat că echipa de medici din cadrul acestei unităţi a avut de rezolvat un caz complex, în premieră pentru România, cel al unei paciente de 37 de ani, care prezenta Covid-19, cu sarcină cvadruplă.

Medicii au extras prin cezariană cei patru copii, toţi fiind băieţi, cu greutatea între 1.400 şi 1.800 de grame. Pacienta se simte bine, starea ei fiind una stabilă. Evoluţia celor patru bebeluşi este de asemenea una favorabilă.

”Cazul este unul de literatură de specialitate, sunt foarte puţine cazuri de naşteri de cvadrupleţi din mame cu SARS-CoV-2. În momentul de faţă mama se recuperează după un efort de durată, fiind vorba despre o intervenţie care a durat mai multe ore. Sunt primii copii ai familiei, iar mama îşi pregătise inclusiv numele pentru fiecare. Este o mamă-eroină”, a declarat medicul Gabriel Martinescu, managerul maternităţii Elena Doamna din Iaşi.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
FOTO. Descoperirea făcută de arheologi într-o criptă din interiorul Bisericii reformate din Fântânele

Arheologii din Mureş au descoperit, într-o criptă din interiorul Bisericii reformate din Fântânele un inel de aur care i-a aparţinut lui Janos Gaspar de Szoverd, diplomatul permanent al Principelui Transilvaniei, Gabriel Bethlen, la Înalta Poartă.

Reacția neașteptată a unei pisici care nu a mai putut coborî din pom, când pompierii au venit să o dea jos

Pompierii din Londra au fost chemaţi să-i vină în ajutor unei pisici, dar au rămas fără cuvinte când felina s-a salvat... singură, însă folosind scara lor.

Compania Unilever nu va mai folosi cuvântul "normal" pentru produsele sale cosmetice

Compania Unilever a anunţat marţi că a decis să nu mai folosească termenul "normal" pentru produsele sale cosmetice şi să nu mai retuşeze fotografiile modelelor sale, într-o nouă iniţiativă menită a fi mai incluzivă.

Recomandări
Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Veste bună în plină criză energetică: un reactor de la Cernavodă ar putea fi repornit „în 2-3 săptămâni”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că riscul ca activitatea unor mari consumatori industriali să fie afectată din cauza crizei de energie electrică a trecut. 

La cât a ajuns bilanțul victimelor după viiturile devastatoare din Nepal. Prăbușirea unui ghețar ar fi declanșat inundațiile

Poliţia din Nepal a anunţat că bilanţul deceselor în urma viiturii din nordul Nepalului a crescut la 469.