Patru zile cu ploi. Prognoza meteo până sâmbătă

×
Publicitate

Miercuri avem instabilitate şi averse în zonele înalte, dar şi în nord în centru şi local în rest.

Joi, instabilitatea persistă şi se răcoreşte puţin. Aversele apar mai ales la munte, în zonele intracarpatice şi în Oltenia. În regiunile estice va fi vreme mai bună.

Vineri se încălzeşte din nou, norii apar temporar şi o să plouă în nordul şi centrul ţării dar şi la munte. În rest, vin doar câţiva stropi.

Sâmbăta nu scăpăm de instabilitate! Aşteptăm ploi zgomotoase la deal şi la munte, dar şi prin sud-vestul, vestul, nordul şi centrul tãrii. În rest, ploile vor veni pe spaţii mai mici.

Vremea în fiecare regiune

Citește și
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

În Dobrogea şi Bărăgan găsim timp frumos în orele dimineţii însă după prânz vin câteva ploi zgomotoase îndeosebi în Dobrogea. Se încălzeşte uşor şi vom avea temperaturi 30-31 de grade Celsius.

Mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei sunt anunţate ploi consistente cu fulgere şi vânt mai nervos. După prânz, în termometre vor fi în jur de 29 de grade Celsius.

În nordul Moldovei şi în Bucovina aşteptam vreme bună dimineaţa însă mai târziu vin ploi în mai multe reprize. Vorbim despre averse cu fenomene electrice, vijelii şi chiar grindină. Se răcoreşte şi la amiază vor fi cel mult 28 de grade Celsius.

Vreme instabilă aşteptăm şi în nordul Transilvaniei şi în Maramureş. Vor veni ploi torenţiale cu vijelii şi e posibil să cadă grindină. Temperaturile vor fi în usora scădere faţă de ieri.

În țiuturile vestice, atmosferă va fi însorită; totuşi mai apar şi aici averse dar pe suprafeţe mai restrânse. Valorile termice vo fi comparabile cu cele înregistrate ieri.

În centrul României, vor fi perioade cu soare dimineaţa însă mai târziu sunt anunţate ploi zgomotoase care vor veni însoţite de toată suita de fenomene specifice instabilităţii. Temperatura aerului va creşte uşor

În sud-vestul ţării atmosferă va fi plăcută în zonele joase dar la deal şi la munte aşteptam instabilitate şi averse. Maximele termice, urca până la 30 de grade Celsius.

În ţinuturile sudice, vremea se anunţă plăcută în prima parte a zilei, dar mai târziu vin ploi în mai multe reprize, cu grindină şi răbufniri de vânt, îndeosebi în zonele mai înalte.


BUCUREŞTI

În Capitală, avem încă o zi cu temperaturi ridicate şi spre seară sunt posibile ploi cu fenomene electrice şi vânt mai nervos.

Joi se răcoreşte şi vom avea o temperatură normală pentru această dată. Vin alte averse şi vântul se activează.

Ziua de vineri ne-aduce vreme bună şi se încălzeşte. Mai apar câţiva nori pe cer însă condiţiile de ploaie vor fi reduse.

Sâmbăta avem vreme caldă cu 32 de grade în termometre şi aşteptam ploi zgomotoase mai ales seara şi noaptea.

Vremea la munte

În zonele de munte, astăzi ploile vor veni pe suprafeţe extinse şi vor fi însoţite de toată suita de fenomeme specifice instabilităţii.

Joi nu se schimba mare lucru; avem în continuare multă instabilitate cu ploi torenţiale şi grindină.

De vineri se simte o încălzire uşoară, va fi soare în prima parte a zilei dar spre seară o să plouă local.

Sâmbăta aşteptam vreme instabilă în toate masivele. Vor veni averse consistente cu fulgere şi intensificãri de scurtã duratã ale vântului.

Vremea pe litoral

Pe litoral, se anunţă vreme caldã, însă după prânz vor veni câteva averse cu fenomene electrice şi vântul va creşte în intensitate pe timpul nopţii! Pe plajă vor fi până la 28 de grade Celsius şi apa mării va avea în jur de 21 de grade.

Joi se răcoreşte, vin alte averse şi vântul se înteţeşte din când în când. Temperaturile scad chiar şi cu şase grade faţă de miercuri.

Vineri se anunţă vreme bună, cu nori puţini şi un vânt mai nervos în orele dimineţii.

Sâmbătă, atmosferă va fi însorită însă vântul se mai înteţeşte pe timpul zilei. În aer vor fi cel mult 24 de grade şi apa mării va avea în jur de 20 de grade.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
Citește și...
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

ANM a emis miercuri o informare care anunță vreme deosebit de rece, ger accentuat pe timpul nopții și dimineții, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului în mai multe zone ale României.

Vremea azi, 21 ianuarie 2026. De la ger, România trece brusc la temperaturi mai mari decât ar fi normal
Vremea azi, 21 ianuarie 2026. De la ger, România trece brusc la temperaturi mai mari decât ar fi normal

Astăzi avem încă o dimineață geroasă în cea mai mare parte a țării. Amiaza, însă, aduce vreme frumoasă și cer senin aproape peste tot. De această dată, soarele reușește să ridice temperaturile spre valori normale în multe zone. 

Cum va fi vremea în următoarele 4 săptămâni. Meteorologii ANM au estimat de când se mai încălzește
Cum va fi vremea în următoarele 4 săptămâni. Meteorologii ANM au estimat de când se mai încălzește

Vremea se schimbă în următoarele săptămâni în România, potrivit prognozei meteo pentru intervalul 19 ianuarie - 16 februarie 2026.

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.