Românii iau cu asalt litoralul în extrasezon. Cât costă cazările în septembrie

×
Publicitate

La malul mării, temperaturile sunt din luna lui cuptor, iar prețurile de extrasezon, așa că mulți români au revenit pentru o nouă vacanță, mai ales că a început și programul „Litoralul pentru toți”, care le permite să stea la plajă cu bani puțini.

Hotelierii spun că mulți turiști și-au anulat concediile din străinătate și au venit să se bronzeze la Mamaia sau alte stațiuni de la marea noastră.

Plaja din Mamaia Nord era plină ca în vârf de sezon. Ce-i drept, şi vremea era la fel de frumoasă.

Calendarul ne arată că suntem în ultima zi de vară, însă nu şi termemotrele. Se înregistrează 30 grade pe litoral, iar meteorologii apun că temperaturile ridicate se menţin şi pentru luna septembrie.

Constantin şi soţia lui sunt din Sibiu şi au revenit pentru a treia oară pe litoral nostru anul acesta. Acum planifică a patra escapadă.

Constantin: Sper să mă mai reîntorc în septembrie o dată. Super vremea, cald, totul e ok.
Reporter: Aţi observat scăderi de preţuri?
Constantin: Da, la cazare, la mâncare s-a schimbat meniul. Ciorbele erau undeva la 20, acum am văzut 19-14, depinde de locaţie.

Turistă: “Am venit penru 5 nopţi, după care am prelungit. Iniţial trebuia să mergem într-un concediu în Turcia şi ni s-a amânat din cauza pandemiei şi am zis să riscăm să mergem în România.“

Reporter: Aţi găsit ceva oferte acum pe final?
Turistă: Da, da sunt, sunt destule.
Reporter: Cam cât aţi economisit?
Turistă: 1.000 - 800 , ceva de genul.

Cât costă o vacanță pe litoral pentru familiile cu copii

 

Pentru că a început Programul "Litoralul pentru toţi", preţurile au scăzut chiar chiar şi cu 65% la sejururile mai mari de cinci nopţi. Hotelierii spun că vacanţele petrecute la sfârşit de august şi în septembrie sunt preferatele familiştilor, care cheltuiesc mai puţin cu cei mici.

Copiii până în 12 ani pot sta în aceeaşi cameră cu părinţii, fără costuri suplimentare de cazare. Pentru ei, părinţii trebuie să achite separat doar micul dejun, care costă aproximat 35 de lei la patru stele. Tot la patru stele, pentru un copil de peste 12 ani, trebuie achitată şi cazarea: peste 170 de lei pe zi.

Grafic

Lahme Bolat, manager hotel: “Un extrasezon, ca în vârf de sezon. Sunt turişti care au efectuat un sejur în decursul verii şi acum ne sună şi ne trimit mailuri şi vor să revină. Deja avem grad de ocupare de 70-80-90%. E e o vreme superbă şi chiar o căldură de iulie.“

Federaţia hotelierilor anunţa că cele mai multe vacante au fost rezervate până pe 14 septembrie când începe şcoala.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
România atrage cei mai puțini turiști dintre toate statele UE. Lipsa promovării este una dintre principalele cauze

Deși este o țară foarte frumoasă, România rămâne la coada clasamentului în materie de turism. Asta deși interesul străinilor este într-o ușoară creștere.

O româncă a rezervat un apartament în Milano pentru a-și serba ziua de naștere. După finalizarea plății, a avut un șoc

În această perioadă se înmulțesc anunțurile false cu oferte de cazare pentru vacanță. Prețurile mici de neratat și pozele prea frumoase ca să fie adevărate sunt doar câteva dintre lucrurile la care ar trebui să fim atenți când facem o rezervare.

Grecia – cele mai frumoase obiective turistice de vizitat. Ghid complet pentru turiști

Grecia este o destinație de călătorie râvnită, plină de ruine emblematice, plaje imaculate, mâncare delicioasă și oameni prietenoși.

Recomandări
Proteste masive în toată ţara ale angajaţilor Fiscului. Au „tras obloanele” până la ora 16

Mii de angajaţi ai Fiscului din toată ţara au întrerupt lucrul joi dimineaţă şi protestează până la ora 16.00, nemulţumiţi de proiectul Legii salarizării unitare, care le-ar reduce „drastic” sporurile chiar şi cu sume de până la 4.000 de lei.

Românii cumpără mai puțin după valul de scumpiri. De unde au tăiat

Comerțul cu amănuntul din România a înregistrat noi scăderi în luna aprilie 2026, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică.

Cum ar putea arăta Guvernul dorit de Nicușor Dan. Condițiile puse de partide la ultimele negocieri

La o lună de la demiterea Cabinetului Bolojan, președintele a vorbit din nou cu liderii din fosta coaliție, dar fără rezultat.