Cinci blocuri ANL din Timisoara, ridicate fara autorizatie de constructie. Ce se va intampla cu ele

60192775

 Situatie incredibila cu blocurile ANL de pe strada Miloia din Timisoara. Desi acestea au fost construite si date in folosinta, imobilele nu exista din punct de vedere legal: nu au o autorizatie de constructie si apartamentele nu au fost intabulate.

 Este vorba despre cinci blocuri ANL care au fost construite fara a avea documentul care trebuia sa dea startul lucrarilor. Constructorul a folosit o autorizatie anterioara, eliberata pentru alt bloc ANL, insa pe parcursul lucrarilor trebuia sa obtina cate un document si pentru fiecare dintre cele cinci blocuri. Acest lucru nu s-a intamplat, blocurile au fost finalizate, au fost receptionate de catre angajatii primariei, dar ele nu au fost apartamentate si intabulate pentru ca lispea autorizatia initiala.

Acest lucru a fost descoperit in momentul in care mai multi locatari care au implinit 35 de ani au incercat sa cumpere locuintele. Pentru ca nu pot face acest lucru, in momentul de fata locatarii care au depasit varsta de 35 de ani trebuie sa plateasca o chirie de 600 lei, echivalentul unei rate lunare in cazul in care ar fi cumparat apartamentul.

Traian Stoia, viceprimarul Timisoarei: “Primaria a receptionat blocurile, dar n-a emis initial autorizatie de constructie. Constructorul s-a multumit sa foloseasca o autorizatie anterioara, cu doi ani, si sa construiasca in oglinda acele blocuri. Sunt vinovati si din primarie. Parerea mea este ca vinovatii trebuie cautati printre cei care au receptionat ceva ce n-au aprobat sa construiasca”.

Chiar daca s-a ajuns la aceasta situatie incredibila, edilul nu a gasit inca un vinovat. Acum, reprezentantii primariei vor elibera autorizatiile de construire, dupa ce blocurile au fost deja ridicate si dupa ce oamenii s-au mutat acolo de mai bine de trei ani.

Traian Stoia: “Sunt doua variante, ori il darami ca nu are autorizatie, ori il introduci in legalitate.E legal sa intri in legalitate, e permis de lege, dar in mod normal trebuie amendat cineva vinovat, primaria trebuie sa amendeze individual cativa functionari”.

Blocurile vor fi introduse in legalitate pana in cinci august. Cat despre vinovati, ramane de vazut daca cineva va fi tras la raspundere.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
FOTO Cristina Ich, apariție incendiară în dormitor: „Mor după tine! / Arăți senzațional!”
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Nicuşor Dan: Deciziile pe care le iau sunt pentru binele României. Uneori e mai greu să distingi între paşi

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României, dar susţine că "uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3".

Iranul acuză România de implicare în război: Teheranul invocă declarațiile șefului NATO despre operațiunea împotriva Iranului

Purtătorul de cuvânt al ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a acuzat joi NATO de „complicitate” la „războiul de agresiune ilegal” declanşat împotriva Iranului de către Statele Unite şi Israel, potrivit AFP.

Cum arată bugetul unei familii din România în 2026. 86 de lei din 100, cheltuiți pe nevoi urgente

Tot mai multe familii din România nu se ajung cu banii de la un salariu la altul, pentru că viața este tot mai scumpă.