Cei mai dulci si zemosi pepeni din vestul tarii se gasesc la Gottlob.Joi incepe Festivalul Lubenitei

61347066

Comuna Gottlob va intra in sarbatoare timp de doua zile. Joi si vineri, in localitatea timiseana va avea loc Festivalul Lubenitei, singurul astfel de eveniment din vestul tarii.

Cele mai dulci si zemoase lubenite din Banat pot fi degustate in urmatoarele zile la Gottlob. La festival vor fi amenajate aproximativ 20 de standuri ale producatorilor din localitate, iat cei care vor participa la eveniment se pot intrece in diverse concursuri.

Cine alearga cel mai rapid cu lubenita in brate, cine arunca cel mai departe lubenita sau cine va manca cel mai repede o lubenita va fi premiat cu… lubenita. In acest an, evenimentul nu va mai avea loc in plina zi, ci dupa orele 17:00, din cauza caniculei care in anii trecuti a facut ca numarul atat al producatorii, cat si al participantilor sa fie scazut.

Gheorghe Nastor, primarul comunei Gottlob: “Joi, de la ora 17:30 va avea loc Alaiul Tinerilor, apoi va fi un concert al Fanfarei din Recas, iar de la ora 21:00 va canta Aurel Tamas. Concursurile vor incepe in jurul orei 18:00. Ne-am speriat un pic de temperaturile ridicate din anii precedenti, dar maine nu se mai anunta canicula si nu mai puteam modifica ora. Ziua de vineri va fi rezervata pentru premierea castigatorilor la concursuri”.

Pe langa concursurile a caror unica tematica este lubenita, vineri va fi desemnata si cea mai frumoasa gospodarie din localitate.

Anul trecut la Festivalul Lubenitei s-au prezentat doar sase comercianti. Caldura prea mare a copt timpuriu pepenii, iar in acea perioada comerciantii au spus ca nu mai au ce vinde.

La pomul laudat, sa nu te duci cu sacul. Festivalul lubenitei, fara lubenita

Articol recomandat de sport.ro
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Trump va discuta cu Mark Rutte despre o posibilă retragere a SUA din NATO: „A întors spatele americanilor”

Casa Albă a anunțat miercuri că președintele american Donald Trump va aborda, în cadrul întâlnirii programate în Biroul Oval cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, tema unei posibile retrageri a Statelor Unite din Alianța Nord-Atlantică, potrivit EFE.

Trupul lui Mircea Lucescu a fost depus la Arena Națională. Răzvan Lucescu a stat în permanență lângă sicriul tatălui

Mircea Lucescu s-a întors marți pentru ultima dată acasă, pe stadion, în mijlocul celor care l-au iubit și admirat. Trupul neînsuflețit a fost depus la Arena Națională, unde a avut loc și prima slujbă de priveghi. 

Nicușor Dan a semnat decretele: noi șefi la Parchetul General, DNA și DIICOT. A refuzat o singură numire

Președintele Nicușor Dan a anunțat că a semnat decretele pentru numirea noilor procurori-șefi ai marilor parchete, oficializând astfel schimbări importante în conducerea Ministerului Public.