"Batrana Doamna" a intinerit. UTA a invins din nou la Timisoara, dupa 10 ani

poli-uta4

Dupa scorul de 1-0, UTA viseaza deja la promovare. Stadionul „Dan Păltinişanu” a fost populat de 9.000 de timişoreni şi arădeni, care merită un derby în prima ligă.

Suporterii s-au „menajat” în derby-ul vestului, dar în teren s-a pus osul serios. Arădenii au ieşit învingători şi au urcat pe locul trei, care le-ar putea asigura promovarea.

Stadionul nu a fost plin, dar asistenţa a fost oricum una record pentru acest sezon de Liga a II-a. În ultimii ani, cele două cluburi au fost „răsplătite” de forurile care conduc fotbalul nostru cu depunctări, retrogradări şi interdicţii la promovare, dar, pentru 90 de minute, în teren şi în tribune s-a simţit din nou bucuria fotbalului adevărat. Dorinţa de a avea un fotbal curat a unit două grupuri de fani între care s-a adunat de-a lungul vremii multă ură şi frustrare.
Poli a început meciul cu un singur vârf veritabil, Axente, iar UTA a intrat mult mai hotărâtă, cu „vulpoiul” Mara în rol de principal pericol pentru defensiva violetă. Au înscris repede şi au ştiut să ţină de rezultat. Căpitanul arădenilor a avut prima ocazie a meciului (’5), însă grecul Galanis a deschis scorul, după 11 minute, cu un vole de la 15 metri, care a trimis mingea în vinclul porţii.

RedUTA a rezistat eroic

Scorul de pe tabelă le-a lăsat un nod în gât suporterilor timişoreni, însă aceştia au avut puterea să strige în continuare împreună cu rivalii din Arad împotriva lui Sandu şi Dragomir.
Poli nu a concretizat iureşul din startul reprizei secunde. Utiştii au fost mai maturi în apărare, iar Amadio a fost providenţial la ocaziile imense ale lui Axente şi Cârstea, astfel că avantajul de 1-0 s-a păstrat până la final. Poli putea să primească penalty în minutul 88, la un presupus henţ al lui Siminic. Arădenii au câştigat însă al 70-lea derby cu alb-violeţii şi au plecat acasă cântând, în speranţa că vor fi prezenţi şi la meciul cu numărul 71.

Amintirile actorilor principali de la Poli – UTA: ”Fugeam de acasa pentru derby”

În meciul de maine (ora20:00) vor fi pe teren multi jucatori autohtoni, care au visat din copilarie sa joace in astfel de partide. Poli are șase timișeni, iar UTA are unsprezece arădeni.

Suporterii lui Poli si UTA vor lasa la o parte vineri rivalitatea care i-a impins in anii trecuti la ciocniri violente. Meciul de la Timisoara va fi pasnic in tribune, unde fanii vor scanda impotriva conducatorilor FRF si LPF

Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la
Rusia e deranjată de modernizarea bazei de la "Mihail Kogălniceanu" și susține că NATO se pregătește pentru război

Activitățile NATO în Europa de Est și în regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil conflict cu Rusia, a anunțat, joi, Ministerul rus de Externe, informează RIA Novosti.

Mesaj ferm al lui Putin privind un atac asupra NATO. Cele cinci state menționate

Rusia nu are proiecte privind nicio ţară din NATO şi nu va ataca Polonia, statele baltice sau Republica Cehă, dar dacă Occidentul îi livrează Ucrainei avioane de luptă F-16, atunci acestea vor fi doborâte de forţele ruse, a afirmat Vladimir Putin.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.