Nepalezii se roaga sa ploua, altfel nu vad Cupa Mondiala

60169447

Nepalezii se roaga sa vina ploile musonice sa poata si ei sa vada meciurile de la Cupa Mondiala din Africa de Sud. Daca nu ploua, nu va exista curent in Nepal si meciurile nu pot fi vazute.

Ploile sunt singura garantie ca nu vor exista intreruperi de curent, deoarece Nepalul este o tara care depinde aproape total de energia hidroelectrica.

In statul cu 28 de milioane de locuitori, intreruperile de curent tin si 18 ore pe zi, iar amatorii de fotbal sunt prezenti la temple in primul rand sa se roage pentru ploaie.

Fanii s-au adresat si autoritatilor si au cerut sa nu le taie curentul cand joaca Ronaldo si Messi. Cum raspunsul a fost negativ, toate nemultumirile se indreapta spre Guvern.

Popularitatea fotbalului a crescut in Nepal in ultimii ani, odata cu cresterea numarului de televizoare. Unele dintre cartierele cele mai bogate din Kathmandu si-au procurat generatoare pentru Cupa Mondiala, dar numerosi fani cred ca vor rata competitia.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
De azi, timp de o luna, Planeta respira fotbal. Incepe Cupa Mondiala

Pentru prima oara, Cupa Mondiala este gazduita de Africa, iar o planeta intreaga va privi spre stadioanele din Praetoria si Johannesburg.

IMAGINI SENZATIONALE! Ceremonia de deschidere a CM de Fotbal 2010

Ceremonia de deschidere a celei de-a XIX-a editii a Cupei Mondiale la Fotbal a avut loc, vineri, pe stadionul Soccer City din Johannesburg.

Piturca: Nu am treaba cu Steaua

Victor Piturca inca ii mai tine in suspans pe fanii Stelei si nu confirma ca va deveni antrenor in Ghencea. Intre timp, Gigi Becali incearca sa ii indeplineasca toate cerintele.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.