Anglia spune "vaarwel!" Cupei Mondiale. A incasat-o cu 4-1 de la Germania

Ultimul update: Duminica 15 Aprilie 2012 06:42
Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010 00:00
Germania-Anglia 4-1

Echipa lui Capello a fost umilita de nemti. Anglia a pierdut in optimile Cupei Mondiale, in fata unei echipe a Germaniei care emite tot mai multe pretentii la titlul suprem.

Germania a invins Anglia, scor 4-1, si s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale.

Anglia nu a scapat de cosmarul "Germania". Mai rau ca in 1990 si 1996, cand britanicii au pierdut in fata nemtilor in semifinalele Campionatului Mondial, respectiv Campionatului European, de fiecare data dupa loviturile de departajare, acum "leii" au fost umiliti inca din optimi.

Golurile au fost marcate de Klose '20, Podolski '32, Muller '67, '70, pentru Germania, respectiv Upson '37, pentru echipa Angliei.

Jucatorul meciului a fost Thomas Muller.

In minutul 38, la scorul de 2-1, Frank Lampard a sutat din afara careului, balonul a lovit transversala si a cazut, cu toata circumferinta, dincolo de linia portii insa arbitrul uruguayan Jorge Larrionda nu a validat reusita mijlocasului englez.

Golul inscris de Lampard reaminteste de una dintre cele mai controversate faze din istoria fotbalului mondial. Este vorba despre reusita englezului Geoff Hurst, in finala Cupei Mondiale din 1966 contra Germaniei, diferenta fiind ca a golul din 1966 a fost validat, iar imaginile nu au putut dovedi daca reusita a fost valabila.

Germania-Anglia 4-1 Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Pro TV

O caracatita a prezis cine castiga in partida Germania - Anglia!
Germania si Ghana in optimile Cupei Mondiale, Serbia si Australia eliminate
Serbia-Germania 1-0 in grupa D la Cupa Mondiala
Echipa Chelsea
Chelsea, vizată de o anchetă pentru antisemitism. Ce au făcut suporterii la un meci
Cristina Neagu: ”Psihic sunt bine, aştept să mă operez”
Jose Mourinho, dat afară de la Manchester United după 2 ani și jumătate
Franța a învins Rusia și a câștigat în premieră Campionatul European de Handbal
Cristinei Neagu, despre accidentare: „Este foarte greu să stai pe margine”
România a fost învinsă de Olanda în finala mică și a ratat medalia de bronz
Crina Pintea
Crina Pintea, aleasă cel mai bun pivot de la Campionatul European de Handbal
Simona Halep a câştigat competiţia pentru cea mai frumoasă lovitură a anului în tenis
România - Rusia 22-28, în semifinalele EURO. Vom juca pentru medaliile de bronz
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”