Manchester City - Steaua 1-0. Echipa lui Reghecampf este eliminata cu 6-0 la general, insa merge in grupele Europa League

Laurentiu Reghecampf

Steaua Bucuresti a fost eliminata de echipa engleza Manchester City cu scorul general de 0-6, dupa ce a fost invinsa, 0-1, in meciul desfasurat miercuri, pe "Etihad Stadium". Vineri va avea loc tragerea la sorti pentru grupele Europa League.

Unicul gol a fost marcat de Fabian Delph in minutul 56.

Calificarea a fost decisa in prima mansa, castigata cu 5-0 de Manchester City pe Arena Nationala din Bucuresti.

Echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf va juca in aceasta toamna in grupele Europa League.

Steaua a inceput fara cel mai valoros jucator al sau, Nicolae Stanciu, lasat pe banca de rezerve, la fel ca Adrian Popa si portarul Florin Nita, cel mai bun fotbalist al echipei bucurestene in tur.

Antrenorul lui City, Pep Guardiola, a menajat mai multi fotbalisti, printre care Sergio Aguero, autor al unei triple in tur, meci in care atacantul argentinian a ratat si doua penalty-uri. Joe Hart a fost in poarta "cetatenilor" pentru prima oara in acest sezon, le fiind aproape de un transfer, potrivit presei britanice.

Steaua s-a inchis bine, aparandu-se aproape de careul sau, si a fost destul de rar pusa in pericol de un adversar care nu a fortat, in conditiile rezultatului din tur.

Intr-o prima repriza plictisitoare, City nu a amintit deloc de evolutia stralucitoare din tur. Gazdele au avut o ocazie buna in minutul 25, cand Cojocaru a aparat reluarea lui Nolito.

La opt minute dupa pauza, Reghecampf i-a trimis in teren pe Stanciu si Popa, care nu au reusit sa iasa prea mult in evidenta.

Cojocaru si-a salvat echipa in minutul 55, in fata lui Delph, intr-o perioada in care City a accelerat.

Acelasi Delph a deschis scorul in minutul 56, cu o lovitura de cap din careul mic, dupa o actiune cursiva.

In minutul 70, Stanciu a trimis bine din lovitura libera, dar Hart a respins. La cornerul ce a rezultat, a fost randul lui Tudorie sa fie periculos, Hart intervenind insa din nou.

Cum vor arata grupele Europa League:

Echipele de start:

Steaua: Cojocaru - Aganovic, Tamaș, Mitrea, Momcilovic - Bourceanu (cpt) - Enache, Sulley, Ovidiu Popescu, Hamroun - Tudorie.

Manchester City: Hart, Maffeo, Stones, Kolarov, Clichy, Fernando, Toure, Delph, Nolito, Navas, Iheanacho

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Steaua Bucuresti si Dinamo Bucuresti au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), sambata seara, pe Arena Nationala din Capitala, in eternul derby al fotbalului romanesc, disputat in etapa a cincea a Ligii I.

Peste 45.000 de fani ai Stelei au trait marti seara cea mai neagra infrangere din ultimii ani. Nu doar ca au pierdut in fata englezilor de la Manchester City, cu 5 la 0, dar au fost si victimele unei farse ce va ramane in istoria fotbalului.

Steaua - Manchester City 0-5: umiliti si in teren, si in tribune. Reactia stelistilor dupa coregrafia cu "Doar Dinamo". VIDEO

Tristete, dezamagire si neputinta. Asta s-a citit marti seara pe chipurile microbistilor dupa esecul Stelei in fata celor de la Manchester City.

Ursula von der Leyen avertizează: Putin îşi concentrează atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat vineri că Rusia îşi concentrează atacurile sale hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi, informează AFP.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.

Reacţii prudente ale oficialilor politici, după exploziile de la Isfahan în conflictul Israel-Iran

Oficiali politici îndeamnă în primele reacţii - foarte pruente - după riposta Israelului în Iran, la ”evitarea unei escaladări”, relatează AFP.