SIMONA HALEP - JANA CEPELOVA, 6-2, 6-1, in turul doi de la US Open. Victorie lejera, in 55 de minute, pentru Simona

Simona Halep

SIMONA HALEP - JANA CEPELOVA. Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-1, pe sportiva slovaca Jana Cepelova, locul 65 WTA, si s-a calificat in turul 3 al US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Dupa ce luni a avut nevoie de un set decisiv si doua ore de joc pentru a depasi o jucatoare din afara circuitului profesionist, Simona Halep si-a respectat statutul de favorita in partida cu Cepelova, o sportiva care obtinuse in acest an o victorie in fata Serenei Williams.

Meciul a inceput cu o evolutie inexacta a Simonei. Cepelova a dus scorul la 2-0, chiar a fost la un punct de 3-0. Halep nu s-a panicat si cu rabbare si-a construit revenirea.

De la 2-0 si 40-15 pentru sportiva slovaca, aflata la serviciu, romanca a intors spectaculos, castigand sase ghemuri la rand. Punctele s-au lungit, asa cum ii plac Simonei, iar Cepelova nu a mai facut fata ritmului.

Halep a inchis primul set cu un as, dupa 30 de minute de joc. Sportiva din Slovacia nu a mai reusit decat un singur ghem in al doilea set, primul, pe propriul serviciu.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Cu 12 ghemuri castigate din ultimele 13, Halep a terminat meciul in 55 de minute. Simona Halep va juca in mansa a treia cu invingatoarea din meciul Mirjana Lucici-Baroni (Croatia), locul 121 WTA - Shahar Peer (Israel), locul 155 WTA.

Jucatoarea croata, in varsta de 32 de ani, venita din calificari, a produs una dintre surprizele primului tur, eliminand-o pe spaniola Garbine Muguruza, locul 26 si cap de serie numarul 25.

Calificarea in turul trei la US Open este recompensata cu 105.090 de dolari si 130 de puncte WTA.

La editia trecuta a US Open, Halep a atins faza optimilor de finala, cea mai buna performanta din cariera la Flushing Meadows, fiind eliminata de italianca Flavia Pennetta, cu scorul de 6-2, 7-6 (3). Sportiva din Constanta are de aparat 280 de puncte.

LIVE TEXT:

22:40 "Este cel mai bun moment din cariera mea. Vreau sa ma bucur de fiecare clipa. Le multumesc fanilor. A fost un inceput de meci mai greu, dar apoi am reusit sa revin", a spus Simona la finalul meciului.

2 - 0 IN SETUL DOI PENTRU SIMONA HALEP. HALEP OBTINE O VICTORIE USOARA, IN 55 DE MINUTE. PUBLICUL O APALAUDA!

6 - 1 pentru Simona in gameul sapte. Halep obtine o victorie "fulger", in mai putin de o ora.

5 - 1 Simona castiga si gameul sase si poate sa castige meciul in urmatorul game. "Pare o masina foarte bine calibrata", spun americanii.

4 - 1 "E minunant sa o privesti pe Simona cand joaca asa. Pare ca nimic nu poate sa mearga prost pentru ea", spun comentatorii din SUA, care au vorbit si despre evolutia fantastica a Simonei din ultimul an si jumatate. Din tribune se aud incurajari pentru jucatoarea din Constanta. "Hai, Simona!", striga romanii care vad meciul "pe viu".

3 - 1 Pare sa fie un drum scurt spre victorie pentru Simona. Sa ii tinem pumnii in continuare! :)

2 - 1 Simona preia conducerea setului dupa o greseala de-a slovacei Jana Cepelova.

1 -1 Simona restabileste repede egalitatea in set. "Pare condusa de o forta foarte mare", spun americanii, care par cuceriti de tenismena romanca.

0 - 1 Cepelova castiga primul game din setul doi, pe propriul serviciu.

1 - 0 IN PRIMUL SET PENTRU SIMONA HALEP

6 - 2 Simona ia si gameul opt si castiga primul set. Simona pare sigura pe ea, pe miscari si executii. Un inceput de meci foarte bun pentru sportiva romanca.

5 - 2 Simona reuseste sa ii "fure" serviciul jucatoarei slovace Cepelova si serveste pentru castigarea setului. "Jocul de picior al lui Halep este grozav", o lauda americanii, care s-au amuzat de un truc nereusit prin care romanca a incercat, fara succes, sa tina o minge in joc. Multe comentarii din partea comentatorilor americani de la Us Open si pe seama inaltimii Simonei. Fiind scunda, trebuie sa munceasca mai mult decat adversarele ei mai inalte.

4 - 2 pentru Halep in game-ul sase.

3 - 2 Simona preia conducerea setului. "Simona este geniala, coordonata, are un instinct foarte bun", o lauda comentatorii americani.

2 - 2 Simona a reusit sa castige urmatoarele doua game-uri si a restabilit egalitatea in primul set.

0 - 2 Inceput mai greu pentru Simona Halep, care isi pierde serviciul si este condusa cu  0-2 de catre Jana Cepelova.

SIMONA HALEP - JANA CEPELOVA. Simona Halep a primit si o veste buna inainte de meciul de miercuri de pe terenul Louis Armstrong. Jucatoarea poloneza Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA si cap de serie numarul 4, sportiva cel mai bine clasata pe partea de tablou a Simonei Halep, a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-4, de chinezoaica Shuai Peng. Chinezoaica Shuai Peng, locul 39 WTA, a invins-o pe Radwanska in turul doi al US Open, ultimul Grand Slam al anului. Poloneza a pierdut intr-o ora si 36 de minute. Ea ar fi putut-o intalni pe Halep in semifinale.

Simona Halep se poate califica la Turneul Campioanelor daca ajunge in semifinalele US Open

Simona Halep, locul 2 WTA, poate sa-si asigure prezenta la Turneul Campioanelor, competitia care inchide sezonul feminin de tenis, daca va accede in semifinalele US Open, ultimul Grand Slam al anului, informeaza site-ul oficial al WTA.

In aceeasi situatie este si rusoaica Maria Sarapova, locul 6 WTA, dar cele doua sportive se pot intalni in sferturile de finala, caz in care numai una dintre ele se va califica la Turneul Campioanelor dupa US Open, scrie Mediafax.

Alte doua jucatoare pot sa-si asigure prezenta la Singapore dupa Grand Slam-ul american: Serena Williams, locul 1 WTA, daca se califica in finala si Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA, daca va castiga US Open.

In acest moment, cele patru sportive ocupa urmatoarele locuri in clasamentul care conteaza pentru Turneul Campioanelor: 1. Maria Sarapova (5.335 de puncte), 2. Simona Halep (5.060 de puncte), 3. Serena Williams (4.931 de puncte) si 4. Agnieszka Radwanska (4.249 de puncte).

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Jucatoarea poloneza Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA si cap de serie numarul 4, sportiva cel mai bine clasata pe partea de tablou a Simonei Halep, a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-4, de chinezoaica Shuai Peng.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

SUA au împiedicat prin veto aderarea la ONU a Palestinei ca stat membru cu drepturi depline

SUA au pus capăt joi speranţei firave a palestinienilor de a deveni membri cu drepturi depline la ONU, impunând, în mod deloc surprinzător, un veto în Consiliul de Securitate cererii palestiniene, criticată de Israel.