SIMONA HALEP - DOMINIKA CIBULKOVA 3-6 0-6. Romanca este eliminata in sferturile de finala la Australian Open

61454762

Meciul dintre SIMONA HALEP, cap de serie numarul 11 si locul 11 WTA, si jucatoarea slovaca DOMINIKA CIBULKOVA, locul 24 WTA, din sferturile de finala ale Australian Open s-a incheiat in numai o ora

UPDATE: Dominika Cibulkova s-a impus in fata Simonei Halep in doar o ora cu scorul de 3-6 0-6. Din pacate, romanca nu a reusit sa se ridice la nivelul prestatiei din meciul cu Jelena Jankovic si rateaza calificarea in semifinalele competitiei.

Aceasta este prima intalnire programata pe Rod Laver Arena. SIMONA HALEP s-a calificat in sferturile de finala la Australian Open, dupa ce a invins-o, luni, in optimi, pe Jelena Jankovici (Serbia - locul 8 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-0, si o va intalni pe DOMINIKA CIBULKOVA, 24 de ani si locul 24 WTA.

Jucatoarea din Romania a acces in premiera in sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam si are ocazia de a egala cel mai bun rezultat al unui roman la turneele de Grand Slam in ultimii 33 de ani, calificarea in semifinale, performanta reusita de Irina Spirlea in 1997, la US Open. Doar trei romance s-au calificat in semifinalele unui Grand Slam la simplu, de-a lungul timpului: Virginia Ruzici de doua ori, in 1978, cand a castigat turneul de la Roland Garros, si in 1980, cand a pierdut finala aceleiasi competitii, in fata americancei Chris Evert, Florenta Mihai, finalista in 1977 tot la Roland Garros, meci pierdut la Mima Jausovec (Iugoslavia), si Irina Spirlea, invinsa in 1997, in penultimul act al US Open de Venus Williams.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
Citește și...
CSM București a ratat finala Ligii Campionilor după înfrângerea cu Metz și va juca pentru medalia de bronz

Echipa CSM București a fost învinsă sâmbătă, în semifinalele Turneului F4 de la Budapesta, de formația Metz Handball, scor 32-27 (17-13), și a ratat finala Ligii Campionilor.

Inter Milano l-a sărbătorit pe Cristian Chivu la un an de la numire. Clubul a publicat un clip special. VIDEO

Clubul Internazionale Milano prezintă un material dedicat tehnicianului Cristian Chivu, la un an de când românul a preluat echipa milaneză.

Iranul merge la CM 2026: SUA au confirmat eliberarea vizelor pentru naționala de fotbal

Statele Unite au confirmat vineri eliberarea vizelor pentru echipa naţională de fotbal a Iranului, clarificând îndoielile cu privire la participarea echipei asiatice la Cupa Mondială din 2026.

Recomandări
Mesajul președintelui Nicușor Dan pentru constănțeni și românii care vor să vină la mare: ”Da, suntem în siguranță”

”Da, suntem în siguranță”, a declarat sâmbătă președintele Nicușor Dan, într-un mesaj adresat constănțenilor și românilor care vor să vină la mare, în concediu. Șeful statului a precizat că autoritățile au respectat protocolul în cazul dronei explodate. 

Nicușor Dan, despre intervenția autorităților în cazul dronei explodate la Constanța: Protocolul a fost respectat. Ne adaptăm

Preşedintele Nicuşor Dan s-a declarat sâmbătă ”relativ mulțumit” de intervenția autorităților în incidentul provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanţa şi în largul Mării Negre. Șeful statului a spus că ne adaptăm la o tehnologie nouă.

Reacția lui Zelenski după ce Putin a respins oferta unei întâlniri față în față: „Nu vrea să pună capăt războiului”

Vladimir Putin a respins oferta președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, de a avea o întâlnire față în față.