Simona Halep, anunț îngrijorător din cauza accidentării: "Nu știu dacă pot juca"

simona halep
Getty

Simona Halep, numărul 1 mondial, nu exclude posibilitatea unei pauze mai mari după terminarea Australian Open. Sportiva a anuntat că participarea la Sankt Petersburg este sub semnul întrebării.

Simona Halep joacă miercuri, de la ora 06:00, în sferturile de la Australian Open împotriva Karolinei Pliskova.

După turneul de la Melborune, Halep ar urma să evolueze la o competiţie în Rusia.

"Sunt înscrisă la Sankt Petresburg, dar vom vedea. Nu ştiu, trebuie să văd când termin aici, apoi voi avea cu siguranţă câteva zile libere. Trebuie să merg la control din nou, să fac un RMN", a precizat Halep.

Simona Halep s-a accidentat la glezna stângă în timpul meciului din primul tur, câștigat în fața lui Destanee Aiava, scor 7-6, 6-1.

Turneul de la Sankt Petersburg se dispută în perioada 29 ianuarie - 4 februarie. Simona Halep a ajuns anul trecut până în sferturile de finală, abandonând din cauza unei accidentări.

Simona Halep, locul I WTA, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, calificarea în sferturile de finală, după victoria obţinută, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, în faţa japonezei Naomi Osaka, locul 72 WTA, într-o oră şi 19 minute.

Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur. Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Melbourne este calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în faţa sportivei slovace Dominika Cibulkova) şi 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova).

FOTO Cum a fost surprins Dani Alves la trei zile după ce a ieșit din închisoare

Meciul Simona Halep - Karolina Pliskova, din sferturile de finală de la Australian Open, se va disputa miercuri, după ora 06:00, au anunțat organizatorii turneului de la Melbourne. Meciul va fi LIVE TEXT pe stirileprotv.ro.

Simona Halep a sărbătorit cu o înghețată calificarea în sferturi la Australian Open.

O dronă militară s-ar fi prăbușit în Brăila. Localnicii au filmat-o când a trecut peste casele lor. VIDEO

Este alertă în Brăila, după ce o dronă militară s-ar fi prăbușit joi seară pe un câmp, la aproximativ 15 kilometri de oraș, în Insula Mare a Brăilei.

„Proba” deținută de Rusia în cazul atentatului din Moscova pune Vestul pe jar: „Niște neguțători de bălegar”

Rusia a anunţat joi că deţine ”proba” care arată că autorii atentatului soldat cu 143 de morţi în apropiere de Moscova întreţineau legături cu ”naţionalişti ucraineni”, acuzaţii catalogate de către Statele Unite drept ”propagandă absurdă”.

România, în Schengen aerian și maritim, din 31 martie. Se schimbă regulile pe toate aeroporturile. Cine nu poate părăsi țara

A început numărătoarea inversă până la intrarea României în spațiul Schengen aerian și maritim. În noaptea de sâmbătă spre duminică se vor schimba regulile, iar autoritățile fac ultimele pregătiri.