România-Malta 1-0. Golul lui Pușcaș salvează naționala

Puscas
Pro TV

România a învins la limită reprezentativa Maltei (1-0), în partida disputată duminică seara la Ploiești, în cadrul Grupei F a preliminariilor Campionatului European din 2020.

Romania - Malta 1-0. Vezi aici golul.

În urma acestei victorii, România a urcat temporar pe poziția a treia în grupă, cu 10 puncte în 6 partide, însă rivalele la calificare au un meci mai puțin disputat.

Grupa este condusă de Spania, cu maximul de puncte, 15, urmată de Suedia cu 10 puncte acumulate în cele 5 partide disputate până acum.

Pe locul al patrulea se află Norvegia, cu 8 puncte, echipă pe care România a depășit-o în clasament după victoria de duminică seară.

La coada clasamentului se află Malta, cu 4 puncte și Insulele Feroe, fără niciun punct.

Desfășurarea live text a partidei:

Minutul 90+4: Partida se încheie cu victoria României, 1-0.

Minutul 88: Malta înscrie, însă golul este anulat pentru offside.

Minutul 77: Ultima schimbare efectuată de Contra. Pușcaș îi lasă locul lui Keșeru,

Minutul 72: Schimbare! Grozav intră în locul lui Ianis Hagi. Și selecționerul Maltei face o înlocuire: Effiong în locul lui Nwoko.

Minutul 71: Chipciu se resimte după o lovitură și a ieșit la marginea terenului.

Minutul 65: Șut puternic al lui Gambin de la distanță. Tătărușanu este pe fază și respinge.

Minutul 58: Schimbare! Stanciu îi ia locul lui Răzvan Marin

Minutul 47: GOL ROMÂNIA! Pușcaș deschide scorul după un corner perfect executat de Ianis Hagi.

A doua repriză a început!

Minutul 45+2: Prima repriză s-a încheiat

Minutul 45+1: Bordeianu șutează surprinzător de la marginea careului, însă trimite puțin pe lângă poartă.

Minutul 42:  Bonello trage de timp și vede cartonașul galben.

Minutul 32: Centrare periculoasă a lui Hagi, însă Rus nu reușește să trimită pe spațiul porții.

Minutul 28: România salvată de Tătărușanu, după o ocazie mare a lui Carbolan.

Minutul 27: Pușcaș aproape de gol! Mingea trimisă cu capul de atacantul român a trecut puțin pe lângă poartă.

Minutul 21: Răzvan Marin a încercat să îl surprindă pe Bonello cu un șut de la 30 de metri, însă portarul maltez a reușit să respingă.

Minutul 14: O nouă ocazie a lui Florin Andone, însă portarul maltez Bonello reușește să rețină.

Minutul 11: Gol anulat pentru România. Răzvan Marin trimite mingea în poartă, însă arbitrul a anulat reușita pentru un offside la Florin Aandone.

Minutul 10: Ocazie mare pentru România! Andone șutează în portarul maltez, după o verticalizare a lui Bordeianu care l-a lăsat singur în careu.

Minutul 1: Partida a început! Probleme medicale pentru Chiricheș.

Echipele de start:

România: Tătărușanu - Chipciu, Rus, Chiricheș, Ștefan, Cicâldău, Marin, Bordeianu, Hagi, Andone, Pușcaș

Rezerve: I. Radu, Niță - Benzar, Toșca, Nedelcearu, Stanciu, Grozav, Keșeru, Păun, Anton,  Deac, Maxim.

Malta: Bonello - Borg, Agius,  Muscat, Corbolan, Vella, Muscat, Gambin, Mbong - Farrugia, Nwoko

Rezerve: Hogg, Haber - Micallef, Apap, Grech, Fenech, Xuereb, Effiong, Muscat, Zerafa, Pisani, Caruana

România-Malta poate fi urmărit LIVE ONLINE mai jos:

Echipa antrenată de Cosmin Contra a ajuns pe locul 4 în grupa preliminară după înfrângerea contra Spaniei (1-2) de joi seară și are nevoie de o victorie în partida de la Ploiești, cu Malta, pentru a mai avea șanse de calificare la turneul final de anul viitor.

Grupa F este condusă de Spania cu 15 în cinci partide, urmată de Suedia cu 10 puncte și Norvegia cu 8 puncte. România are doar 7 puncte și se află pe locul al 4-lea, urmată de Malta, cu 4 puncte și de Insulele Feroe, cu 0 puncte.

Dacă în partida contra Spaniei, Contra a trimis în teren cinci fundași, România va trece la un sistem 4-3-3 mult mai ofensiv contra Maltei. Potrivit sport.ro, doar patru fotbaliști care au evoluat de la început în partida de joi,  vor începe ca titulari și în această seară la Ploiești: Chiriches, Stanciu, Razvan Marin si George Puscas.

Echipa probabila a Romaniei: Radu - Chipciu, Rus, Chiriches, Florin Stefan - Stanciu, R.Marin, Ianis Hagi - Florin Andone, George Puscas, Grozav

Echipa probabila a Maltei: Bonello - Corbalan, Borg, Agius, Muscat - Fenech, Muscat, Vella, Mbong - Grech, Nwoko

De altfel, selecționerul Cosmin Contra a anunțat la conferința de presă susținută înaintea partidei cu Malta că România trebuie să înscrie cât mai multe goluri în partida de pe "Ilie Oană", de la Ploiești

"În fotbalul actual nu mai există termenul de formalitate dacă nu tratezi meciul cu seriozitate şi nu respecţi adversarul de la început. Le-am transmis jucătorilor să marcăm gol cât mai repede, să încercăm să câştigăm la o diferenţă cât mai mare, pentru că golaverajul poate să conteze la sfârşitul acestei campanii. Şi atunci e important ca mâine să intrăm pe teren conştienţi de ce avem de făcut şi de câtă presiune trebuie să punem asupra adversarului ca să marcăm repede. În principiu, dacă nu se va schimba nimic azi, atunci George Puşcaş va face parte din primul unsprezece cu Malta", a afirmat el.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Portarul internaţional Hossein Hosseini a fost suspendat un meci de către Federaţia iraniană de fotbal după ce a îmbrăţişat o suporteră la un meci de campionat, a anunţat, luni, presa sportivă locală, citată de AFP.

A murit Florin Oprea, portarul alături de care Universitatea Craiova a cucerit primul titlu de campioană

Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a decedat, marţi, a anunţat clubul pe pagina sa de Facebook.

Melodia românească virală cu care au sărbătorit titlul jucătorii lui Inter Milano. Au dansat în vestiar. VIDEO

Inter Milano a învins-o, luni, pe rivala AC Milan, scor 3-2, în "Derby della Madonnina", și a devenit astfel noua campioană a Italiei.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump.
Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump. "Fără ea, nu vei face nimic, devii un președinte onorific"

Curtea Supremă a SUA a dezbăutut, joi, imunitatea penală a lui Donald Trump. Majoritar conservatoare, aceasta a părut să respingă argumentele candidatului republican la Casa Albă.