Victorie istorică în Liga Campionilor. Real Madrid- Șahtior Donețk 2-3

Real Madrid trăiește o umilință istorică în Liga Campionilor. Campioana Spaniei este condusă acasă cu 3-0 de Șahtior
StirilePROTV

Echipa ucraineană de fotbal Şahtior Doneţk a reuşit o victorie istorică în faţa formaţiei Real Madrid, cu scorul de 3-2, miercuri seara, pe Estadio Alfredo Di Stefano, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la fotbal.

Campioana Ucrainei a făcut o primă repriză de excepţia şi conducea cu un neverosimil 3-0 la pauză, graţie golurilor marcate de Tete (29), Raphael Varane (33, autogol) şi Manor Solomon (42).

Tete a marcat un gol şi a fost decisiv la celelalte goluri, iar în repriza secundă a ratat singur cu portarul la scorul de 3-2.

Real a încercat o ''remontada'' după pauză, dar a eşuat de puţin. Luka Modric (54) a marcat primul gol al echipei antrenate de Zinedine Zidane, iar Vinicius Junior (59) a înscris la doar câteva secunde după ce a intrat pe gazon.

Madrilenii au alergat după egalare şi a părut că au reuşit-o în min. 90+3, prin Fede Valverde, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Vinicius.

Şahtior a aliniat în acest meci nu mai puţin de opt jucători de 23 de ani sau mai tineri.

În Grupa A, RB Salzburg a remizat acasă cu Lokomotiv Moscova, 2-2.

Dominik Szoboszlai (45) şi Zlatko Junuzovic (50) au marcat golurile campioanei Austriei, în timp ce pentru echipa rusă au înscris Eder (19) şi Vitali Lisakovici (75).

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Meciul de fotbal dintre Liverpool și Atletico Madrid a cauzat 41 de decese produse de noul coronavirus. Anglia și Spania aveau deja sute de mii de infectări și nu introduseseră măsuri stricte de siguranță.

Echipa românească de handbal masculin CS Dinamo a fost eliminate la masa verde din Liga Campionilor, din cauza pandemiei de coronavirus, deși e singura care nu a pierdut niciun meci în această competiție.

SkySports: Toate meciurile din Liga Campionilor și Europa League se vor juca în august, după un program infernal

Liga Campionilor, întreruptă în martie din cauza pandemiei, se va relua pe 7 august, în timp ce Europa League va reporni pe 2 august, urmând ca toate meciurile rămase de disputat să se joace pe tot parcursul acestei luni.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump.
Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump. "Fără ea, nu vei face nimic, devii un președinte onorific"

Curtea Supremă a SUA a dezbăutut, joi, imunitatea penală a lui Donald Trump. Majoritar conservatoare, aceasta a părut să respingă argumentele candidatului republican la Casa Albă.