Naomi Osaka, adversara Simonei Halep în optimi la AusOpen. Românca a avut meciuri dificile cu ea

Naomi Osaka

Japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA, s-a calificat pentru prima dată în cariera ei în optimie de finală ale unui grand slam, la Australian Open.

Japoneza cu orgini haitiene, din partea tatălui, în vârstă de 20 de ani, va evolua cu Simona Halep, locul I WTA, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe cea mai bună jucătoare a gazdelor australiene, Ashleigh Barty, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, în turul al treilea al competiţiei, scrie news.ro.

Osaka, 1,8 metri înălţime, a învins-o pe Barty într-o oră şi 13 minute şi va da piept pentru a treia oară cu Simona Halep. Jucătoarea română a câştigat ambele întâlniri anterioare cu Osaka, dar nu uşor: scoruri 6-4, 2-6, 6-3, în 2017, în turul al doilea al turneului de la Miami, şi 4-6, 6-2, 6-3, în turul al treilea al French Open, în 2016.

Viitoarea adversară a Simonei Halep a ocupat locul 40 în octombrie 2016, cel mai bun din cariera ei. Naomi Osaka are ceva din alura Serenei Willimas, dar şi ceva din jocul americancei, serviciul - primul peste 180 de kilometri pe oră - şi loviturile puternice. Japonezei îi place jocul ofensiv şi loveşte destul de bine atât cu dreapta, cât şi cu reverul.

La rândul ei, Halep a trecut, sâmbătă, de americanca Lauren Davis, după un meci maraton, de trei ore şi 45 de minute, cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13.

Simona, după meciul record de la Australian Open: ”Este imposibil să mă recuperez, dar voi lupta”
Lovitură pentru Serghei Șoigu. În Rusia e scandal uriaș, a fost arestată o a treia persoană anchetată în dosarul viceministrului rus al Apărării

Partida Halep-Osaka va avea loc luni.

VIDEO Moment șocant în baschet! I-a dat un pumn unui fan chiar în timpul meciului cu Lakers

Primul lucru pe care Simona Halep l-a făcut după meciul de 3 ore și 45 de minute de la Australian Open a fost să mănânce.

Simona Halep a declarat, sâmbătă, că este "aproape moartă" după ce a jucat şi câştigat meciul de trei ore şi 45 de minute disputat cu americanca Lauren Davis, la Melbourne.

Simona Halep s-a calificat dramatic în optimi, la Australian Open. Victorie după aproape 4 ore de meci

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în optimile de la Australian Open, după ce a trecut de americanca Lauren Davis, locul 76 WTA, cu scorul 4-6, 6-4, 15-13, după un meci de 3 ore și 45 de minute.

Emmanuel Macron: Europa ar putea muri. Trebuie să arate că nu este niciodată vasală Statelor Unite

Preşedintele francez Emmanuel Macron a pledat joi pentru o apărare europeană mai puternică şi mai integrată.

Clotilde Armand a fost trimisă în judecată exact în ziua în care şi-a depus candidatura pentru un nou mandat la Sectorul 1

Potrivit News.ro, procurorii au decis, joi, trimiterea în judecată a primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, care este acuză de folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane.

Șeful Finanțelor anunță dublarea încasărilor la Fisc în primul trimestru, de la 55,7 miliarde de lei la 97,1 miliarde

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a avut încasări de 97,1 miliarde lei în primul trimestru al acestui an, în creştere cu 41,8 miliarde de lei faţă de perioada similară a anului trecut, a anunţat ministrul Finanţelor, Marcel Boloş.