LIVE BLOG UEFA EURO 2016: Italia reuseste calificarea dupa victoria in fata Suediei. Cehia - Croatia 2-2

Cehia-Croatia

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 8|  Programul zilei, 17 iunie: Italia - Suedia (16:00), Cehia - Croatia (19:00), Spania - Turcia (22:00), ultimul este LIVE pe ProTV.

Toata Romania vede Romania! Din 9 iunie, ProTV transmite cea mai importanta competitie a anului UEFA EURO 2016.

PROGRAMUL ZILEI LA UEFA EURO 2016:
♦Italia - Suedia (16:00)
♦Cehia - Croatia (19:00)
♦Spania - Turcia (22:00), LIVE pe ProTV

Ziua este deschisa de derbyul grupei E: Italia - Suedia. Arbitrul meciului de deschidere a EURO 2016 dintre Franta si Romania (2-1), ungurul Viktor Kassai, a fost desemnat sa conduca partida.

Italia vine dupa o victorie clara cu Belgia, iar cu un succes astazi ii are garantata calificarea in optimi, in timp ce Suedia a obtinut in primul meci din grupa doar un egal cu Irlanda. Partida de azi se va juca pe stadionul din Toulouse.

CEHIA - CROATIA 2-2

Min 100: FINAL DE MECI, dupa o lupta fabuloasa a cehilor de a recupera cele doua goluri pe care croatii le-au avut in avans.

Min.93: Penalty pentru Cehia, dupa un hent al lui Vida. GOOOOOL Cehia! Necid transforma lovitura de pedeapsa.

Min. 80: Brozovic se intoarce in careu si suteaza de la 10 metri, mingea e respinsa in ultima clipa in corner.

Min. 76: GOOOOL Cehia! Milan Skoda a redus din diferenta pentru cehi cu o reluare de cap excelentă din zona punctului de la 11 metri.

Min. 74: Cartonas galben pentru Brozovic.

Min. 69: Inca o modificare la cehi: iese Skalak si intra Sural.

Min. 68: Ocazie imensa pentru Croatia. Mandzukic suteaza cu latul din 10 metri, singur cu Cech, putin peste.

Min. 63: Schimbare la Croatia: iese Modric - accidentat la inghinali - si intra Kovacic.

Min. 60: GOOOOL Croatia! Croatia majoreaza scorul dupa o scarita superba a lui Rakitic.

Min. 52: Ocazie pentru Cehia. Plasil a reluat pe spate o centrare din mijlocul careului, dar portarul Subasic a reusit sa prinda.

Min. 50 Cehii au inceput mai ofensiv a doua repriza, fiind pentru prima data cand o inghesuie pe Croatia in propria jumatate.

Min. 47: Rakitic a urcat cu mingea la picior si a sutat din afara careului, dar alaturi de poarta.

Min. 46 Pauza la Saint-Etienne, acolo unde Croatia conduce cu 1-0 in meciul cu Cehia.

Min. 42: Ocazie mare de gol pentru Croatia! Vida si Corluka se incurca in 6 metri, cu poarta in fata, mingea se duce putin pe langa.

Min. 37: GOOOOL Croatia! Perisic deschide scorul cu un șut cu stangul, din careu, la coltul lung, care l-a invins pe portarul Petr Cech.

Min.33: Statistica meciului dupa 30 de minute de la fluierul de inceput: Croatia are 9-0 la suturi si 7-0 la cornere.

Min. 27: Faza prelungita de atac a Croatiei, care ajunge usor in preajma careului, insa nu reuseste sa isi faca ocazii clare de gol.

Min. 20 Cech iese gresit pe sub o minge in careul mic, insa lovitura de cap a lui Mandzukic il loveste in spate pe portarul Cehiei, care scapa cu noroc fara gol dupa aceasta greseala.

Min. 18: Jocul s-a mai calmat, dupa ce croatii au domminat clar primele 15 minute din meci. Cehii au avut pana acum doar o faza periculoasa intr-unul din putinele momente in care au trecut de linia de 30 de metri a terenului advers.

Min. 15:  Lovitura libera pentru cehi, de pe partea stanga, la 30 de metri de poarta. Centrarea este pe lung insa doi cehi trec pe sub balon!

Min. 14: Cartonas galben pentru Milan Badelj.

Min. 5: Ocazie mare pentru cehi, Subasic retine mingea din fata lui Lafata in 6 metri!

Min. 1 Cech, aproape de o greseala dupa o pasa incomoda a lui Sivok

19:00 Fluier de inceput de meci

Echipe de start:

ITALIA-SUEDIA 1-0 (gol inscris de Eder, min.88)

UPDATE Italia obtine o victorie importanta in fata suedezilor si este calificata in optimi. Suedia inca mai spera sa treca de grupe, desi are doar un singur punct in grupa.

UPDATE: Goooool pentru Italia, marcat de Eder, in minutul 88

UPDATE: Ibrahimovic rateaza sansa de a inscrie in poarta Italiei in minutul 72, din 2 metri cu poarta goala in fata, dar arbitrul fluiera offside. Suedezul se ruga parca de asistent sa ridice steagul dupa ce a oferit ratarea turneului!

UPDATE Intra Motta in locul lui De Rossi (MINUTUL 73)

UPDATE: De Rossi e avertizat de arbitru.

UPDATE: Iese Pelle, intra Zaza in echipa Italiei (MINUTUL 59)

UPDATE: Italia a obtinut trei cornere, rapid, in primele minute din a doua repriza. Al doilea corner l-a vizat pe Eder, insa sutul a fost prea slab

UPDATE: Florenzi suteaza de la 16 metri, pe langa poarta insa

UPDATE: A inceput a doua partida a meciului Italia-Suedia.

UPDATE: Final de repriza

UPDATE: Prima repriza a apartinut mai mult tactictii, si mai putin atacului. Cateva minute de posesie pentru Suedia, insa fara gol marcat. Pana acum, poate fi considerat cel mai slab meci de la EURO

UPDATE: Ibrahimovic incearca sa inscrie in poarta suedezilor, din careu, dintr-o lovitura cu calcaiul, insa nu reuseste

Guidetti suteaza de la 25 de metri, dar departe de poarta. Meci fara ritm si fara faze de poarta.

UPDATE: Pana acum, in aceasta partida, a fost tras un singur sut spre poarta, in primele 30 de minute

UPDATE: Corner pentru Suedia in minutul 22, batut de Kallstrom

UPDATE: Un sut-centrare trimis de Olsson trece putin pe langa poarta lui Buffon (minutul 18)

UPDATE: La acest turneu european, media de goluri per meci, pana acum, este de 1.89 de goluri per partida.

UPDATE: Cei de la The Guardian remarca faptul ca "meciul nu este foarte stralucit pana acum. Se joaca intens, insa nu este o foarte buna calitate a fotbalului

UPDATE:  Dupa 10 minute din prima partida, Italia incepe sa intre in joc. Parolo a avut o pasa buna spre Florenzi

UPDATE: Suporterii ambelor echipe fac o atmosfera de vis in tribune.

UPDATE: Prima sansa le-a apartinut suedezilor, dupa o centrare de pe stanga care l-a vizat pe Ibrahimovic. Atacantul a sarit cu Georgio Chiellini la cap, dar fundasul lui Juve a reusit sa respinga. Arbitrul a fluierat ulterior un fault in atac

UPDATE: Meciul a inceput de cateva minute, iata si care sunt echipele de start:

ECHIPE PROBABILE

ITALIA: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Giaccherini, De Sciglio - Pelle, Eder

SUEDIA: Isaksson - Lustig, Lindelof, Granqvist, Olsson - Larsson, Ekdal, Kallstrom, Forsberg - Guidetti, Ibrahimovici

CLASAMENTUL GRUPEI E

De la 19.00, lidera grupei D o intalneste pe Cehia, fara niciun punct la acest European.  Croatia vine dupa o victorie la limita cu Turcia, in timp ce cehii cauta succesul dupa infrangerea 1-0 cu Spania.

Partida se va disputa la Saint-Etienne si il are la centru pe reputatul arbitru englez, Mark Clattenburg.

CEHIA: Čech - Kadeřábek, Sivok, Hubník, Gebre Selassie - Darida, Plašil - Dočkal, Rosický, Krejčí - Necid

CROATIA: Subasici - Srna, Corluka, Vida, Strinici - Modrici, Badelj - Brozovici, Rakitici, Perisici - Mandzukici

CLASAMENTUL GRUPEI D

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 8. Spania s-a calificat in optimi, dupa ce a invins Turcia, scor 3-0.

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 7. Germania a terminat la egalitate duelul cu Polonia, scor 0-0, intr-un meci in care polonezii au avut marile ocazii ale partidei.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Piața imobiliară începe să își revină, dar vânzătorii nu mai negociază atât de mult. Unii caută și un an locuința perfectă

După o perioadă în care mulți au amânat achizițiile mari cum ar fi cumpărarea unei locuințe noi, cererea pe piața imobiliară începe să își revină.