Gazzetta dello Sport: Halep a câştigat un meci spectaculos, cel mai bun din turneul feminin

Simona Halep

Cotidianul italian Gazzetta dello Sport a scris, joi, că Simona Halep s-a impus în întâlnirea cu Angelique Kerber după un meci spectaculos, cel mai bun din turneul feminin la Australian Open.

"A fost tenis spectacol în a doua semifinală, câştigată, scor 6-3, 4-6, 9-7, de Simona Halep în faţa germanei Angelique Kerber. Halep a început ca o rachetă, a condus cu 5-0, dar Kerber a reuşit să revină la 5-3, deşi românca s-a impus în set cu 6-3. Kerber nu s-a lăsat şi la 3-1 în setul doi pentru Halep, românca a început să piardă teren şi să nu mai fie atât de precisă. A fost momentul trezirii pentru Kerber, care a strâns din dinţi şi a reuşit să câştige setul.

În setul trei, Halep a dus scorul la 5-3, dar Kerber a reuşit să anuleze două mingi de meci şi a dus scorul la 6 egal. La 8-7, Halep a reuşit să transforme mingea de meci, după două ore şi 20 de minute de tenis sublim, cel mai bun meci din turneul feminin", a scris sursa citată, preluată de news.ro.

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat pentru prima dată în finala Australian Open, a treia oară la un grand slam, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7, pe sportiva germană Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 21. Halep a salavat două mingi de meci, înainte a de fructifica a patra minge de finală.

În ultimul act, Halep îşi va pune pe masă locul 1 mondial, cu daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, care a dispus în semifinale, cu 6-3, 7-6 (2), de sportiva belgiană Elise Mertens, locul 37 WTA. Învingătoarea va fi pe prima poziţie a ierarhiei, în clasamentul WTA ce va fi publicat luni.

Australian Open, mesaj în timpul semifinalei Halep - Kerber: ”Luptă până la moarte”
Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Halep şi Wozniacki s-au mai întâlnit de şase ori, daneza conducând cu scorul de 4-2, cu trei victorii în ultimele trei partide jucate, două în 2017.

Sportiva română a mai jucat în ultimul act al unui turneu "major" la French Open, în 2014 şi 2017.

BREAKING NEWS El va fi antrenorul Barcelonei în sezonul următor!
Presa internaţională: ”Vom avea o nouă regină la Melbourne! Faceţi plecăciuni!”

Presa internaţională notează, joi, după calificarea Simonei Halep în finala de la Australian Open, că românca s-a impus în faţa germanei Angelique Kerber în urma unui meci entuziasmant, încheiat cu picioarele tremurând.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în finala turneului Australian Open, joi, la Melbourne, după ce a învins-o în penultimul act pe germanca Angelique Kerber, cu 6-3, 4-6, 9-7.

”Incredibila Simona Halep”. Numai cuvinte de laudă pe Twitter, după victoria româncei

WTA, organizatorul competitiei feminine de tenis, reprezentanții turneului de tenis Australian Open au postat pe paginile de Twitter mesaje de laudă la adresa Simonei Halep, după victoria româncei în semifinală.

Dosarul Mineriadei. Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu, chemați la Parchet. Iliescu, audiat la domiciliu

Fostul premier Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu şi fostul director SRI Virgil Măgureanu au fost citaţi, joi dimineaţa, la sediul Parchetului General, pentru a li se aduce la cunoştinţă că au fost puşi din nou sub acuzare în dosarul Mineriadei.

VIDEO. Moment extrem de bizar, „silenzio stampa”, cu judecătoarea care a întrebat dacă tânărul ucis de Vlad Pascu e în sală

Judecătoarea din dosarul lui Vlad Pascu, Ioana Ancuța Popoviciu, care a provocat furia familiei victimelor după ce a întrebat dacă tânărul mort în accident e în sală, a fost protagonista unui moment foarte bizar, miercuri.

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.