Cât a câștigat Simona Halep din tenis până acum

Ultimul update: Miercuri 28 Noiembrie 2018 10:13
Data publicarii: Luni 11 Iunie 2018 10:19
Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros

După turneul de la Roland Garros, Simona Halep și-a consolidat primul loc în ierarhia mondială și și-a mai adăugat în cont peste 2 milioane de euro, fiind acum pe locul 8 în topul câștigurilor din tenis feminin.

La tenis feminin, liderul câştigurilor este americanca Serena Williams, cu 84.811.149 dolari, urmată la mare distanţă de sora sa Venus Williams (40.585.544) şi de rusoaica Maria Şarapova (38.993.393).

Simona Halep, care a cucerit sâmbătă, la Roland Garros, primul său titlu de Mare Şlem, ocupă locul al 8-lea în această ierarhie, cu venituri totale din tenis în valoare de 26.081.792 dolari.

Spaniolul Rafael Nadal a devenit al treilea jucător din istorie cu câştiguri totale de peste 100 milioane de dolari în urma turneelor la care a participat în cursul carierei sale, informează presa sportivă internaţională.

Pentru cel de-al 11-lea său titlu obţinut duminică la Roland Garros, Nadal a fost recompensat cu un cec în valoare de 2,2 milioane euro (2,58 milioane dolari), veniturile sale totale din tenis ajungând astfel la 100.251.598 dolari.

El s-a alăturat altor două vedete ale tenisului mondial care au depăşit anterior bariera de 100 milioane dolari, elveţianul Roger Federer (116.222.182) şi sârbul Novak Djokovic (110.854.762).

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: Agerpres

Simona Halep, avans de 1.225 de puncte în fruntea noului clasament WTA
Rafael Nadal, despre Simona Halep, după ce a câștigat al 11-lea titlu la Roland Garros
franta - rusia handbal
Franța a învins Rusia și a câștigat în premieră Campionatul European de Handbal
Cristinei Neagu, despre accidentare: „Este foarte greu să stai pe margine”
România a fost învinsă de Olanda în finala mică și a ratat medalia de bronz
Crina Pintea, aleasă cel mai bun pivot de la Campionatul European de Handbal
Simona Halep a câştigat competiţia pentru cea mai frumoasă lovitură a anului în tenis
România - Rusia 22-28, în semifinalele EURO. Vom juca pentru medaliile de bronz
Simona Halep
Simona Halep, desemnată în premieră campioană mondială de ITF
Prima reacție a Cristinei Neagu, după accidentarea din timpul meciului cu Ungaria
Primele declarații după accidentarea Cristinei Neagu: “Mă doare foarte tare”
Handbal România - Ungaria, 29-31. Fetele s-au calificat în semifinale