Andrea Petkovic despre reacţia lui Halep la cazurile Sinner şi Swiatek: „Nu ia decizii raţionale”

62494796

Fosta jucătoare germană Andrea Petkovic, în vârstă de 37 de ani, fost număr 9 WTA, este de părere că reacţia Simonei Halep după cazurile Iga Swiatek şi Jannik Sinner este exagerată.

Ea a precizat că şi românca ar fi procedat ca poloneza şi italianul dacă în cazul său s-ar fi descoperit mai repede sursa contaminării, relatează tennisworldusa.org.

După ce în august a apărut ştirea despre dopajul lui Jannik Sinner şi ulterior s-a s-a aflat că Swiatek a fost depistată pozitiv, dar a scăpat cu o suspendare provizorie de trei săptămâni înainte de a accepta o interdicţie simbolică de o lună, Simona Halep a criticat ITIA, acuzând tratamentul total diferit faţă de cazul său, deşi situaţiile erau asemănătoare.

Halep, care a fost indisponibilă timp de un an şi jumătate înainte ca TAS să îi reducă în martie suspendarea, a declarat că gestionarea cazului Swiatek i-a declanşat unele dintre traume.

„Ea este furioasă. Reacţionează pe baza emoţiilor. Nu ia decizii raţionale şi poţi simţi că valul se întoarce puţin asupra ei. Cred că în toată acea perioadă Simona a avut parte de simpatie", a declarat Petkovic la podcastul Rennae Stubbs Tennis. "Oamenii au fost cu adevărat de partea ei şi se schimbă în acest an doar pentru că ea nu a renunţat. Dacă aş fi fost în situaţia ei, nu ştiu dacă aş fi putut să renunţ nici eu”.

În toate cele trei cazuri, un test antidoping picat a avut loc din cauza unui supliment contaminat sau un medicament a fost de vină şi s-a stabilit că nu a existat intenţia de a lua o substanţă interzisă.

"Dacă Simona ar fi ştiut imediat de unde provine contaminarea, ar fi făcut exact acelaşi lucru pe care l-au făcut Iga sau Jannik. Ea ar fi încercat să scape cu cel mai mic impact posibil asupra carierei sale”, a adăugat Petkovic.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Gabi Mureșan, fostul fotbalist de la CFR Cluj și al naționalei, a murit la doar 44 de ani. Era primar în Mureș

Primarul comunei Apold, fostul fotbalist Gabi Mureşan, a murit, în noaptea de miercuri spre joi, în urma unui stop cardio-respirator.

Liga Campionilor: Universitatea Craiova – ML Vitebsk 4-1, în prima manșă a turului întâi preliminar

Universitatea Craiova a învins echipa belarusă ML Vitebsk cu scorul de 4-1 (3-1), miercuri seara, pe Stadionul Municipal din Mezokovesd (Ungaria), în prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.

FIFA vrea să ridice toate interdicțiile impuse Rusiei, urmând exemplul recent al CIO

Federaţia internaţională de fotbal (FIFA) intenţionează să demareze discuţii oficiale privind ridicarea interdicţiei impuse tuturor echipelor din Rusia, pentru a le permite să concureze din nou în competiţiile internaţionale, potrivit Sky News.

Recomandări
Mesajul tranșant transmis de Trump Armatei SUA în cazul în care Iranul va încerca să îl asasineze: „Ordinele au fost date”

„Armistițiul a luat sfârșit”, a anunțat președintele Donald Trump, după ce americanii și iranienii au reluat ostilităţile. Forţe armate iraniene au atacat petroliere din Qatar și Arabia Saudită, dar și infrastructură militară americană amplasată în Golf.

Comparația făcută de Siegfried Mureșan între guvernele Ciolacu și Bolojan. Ce îi reproșează fostului premier Marcel Ciolacu

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan afirmă, sâmbătă, că Guvernul Bolojan a adus România, în premieră, printre statele fruntaşe la absorbţia fondurilor europene, doar în primele şase luni din acest an având o absorbţie efectivă de 2,3 miliarde de euro.

Ținte aeriene detectate de radarele MApN. Sistemele de apǎrare antiaerianǎ au fost trecute în stare de alertǎ

Ministerul Apărării anunţă o nouă stare de alertă, după ce sistemele radar au detectat, sâmbătă, ţinte aeriene în proximitatea localitǎţilor Chilia şi Ismail din Ucraina.