Strainii ne ademenesc medicii cu salarii de 12.000 de euro!

×
Publicitate

UPDATE: Operatia a reusit, doar ca pacientul, adica sistemul nostru sanitar, este mort, explica medicii, care vor sa fuga departe de spitalele romanesti.

 


Au obosit sa lupte cu saracia cronica din sistemul romanesc, in cladiri care stau sa de darame. Dovada ca, in numai doua zile, companiile de recrutare au strans peste 2.000 de CV-uri la un targ din Capitala, unde au fost puse la bataie 4.000 de locuri pentru specialisti, in tari ca Austria, Germania, Marea Britanie ori Franta, dar si in locuri mai indepartate, ca Australia, Noua Zeelanda sau Orientul Mijlociu.

Medicii s-au grabit sa ajunga la Facultatea de medicina din Bucuresti, pe care multi au absolvit-o crezand ca tara le va respecta pregatirea. S-au convins ca nu este asa, iar sambata au vrut sa afle unde isi pot face meseria in conditii civilizate.

Firmele de recrutare le promit salarii intre 6 si 12.000 de euro, plus conditii de munca decente. Cele mai mici salarii pentru medicii rezidenti si absolventi sunt in Germania si ajung la 2.000-3.000 de euro, adica si de 10 ori mai mari ca la noi.

Pe langa experienta si cunostinte solide, firmele de recrutare cer si cunoasterea unei limbi straine.

Potrivit organizatorilor targului de recrutare, medicii din Romania au cel mai mic salariu din Uniunea Europeana.

Asadar, ne paste un diagnostic grav: tara fara medici. In vreme ce exista chiar si mii de romani in grija unui singur doctor, iar unii bat kilometri pana la primul specialist, statisticile arata ca un medic din trei pleaca sa ingrijeasca straini.

In 2009, 3.000 de medici romani au plecat sa lucreze peste mari si tari. Cifra cu 30% mai mare decat cea de anul trecut.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Fântânile din gospodării sunt legale, iar apa lor este gratuită. Precizări oficiale după un fake news incredibil

Oamenii își pot construi fântâni în gospodării, iar apa lor este gratuită, fără ca activitatea legată de respectivele puțuri să reprezinte vreo infracțiune, precizează Apele Române. Reacția vine după un fake news aberant propagat pe rețelele sociale. 

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.