Sfarsit de an tumultos: vom fi loviti de greve si proteste sindicale!

×
Publicitate

Acesta este raspunsul dat Guvernului, care a hotarat sa amane majorarea salariilor cu 50% pentru profesori, pana in 1 aprilie 2009.


In prima faza liderii din educatie anunta greve de avertisment, care ar putea culmina cu o greva generala. Asadar o forma dura de protest la care ar putea participa inclusiv medicii si functionarii publici. Singurii care se opun, sunt sindicalistii de la BNS si Cartel Alfa.

Chiar daca nu si-au anuntat inca actiunile finale, greva este agreata si de celelalte doua federatii din invatamant: Alma Mater si Federatia Educatiei Nationale.

Insa daca toti cei care au anuntat ca intra in greva vor face acest lucru, aproximativ 40% dintre bugetarii din Romania isi inceteaza activitatea.

Daca insa ne referim la cele trei mari domenii din care fac parte cei mai inversunati, adica invatamant, sanatate si administratie publica, situatia sta cu totul altfel: aproape 90% dintre profesori, peste jumatate dintre angajatii din sanatate, jumatate dintre functionarii publici toti sunt obligati sa asigure o treime din activitate.

la scoala se duc nu fac ore in spitale se asigura doar urgentele ghiseele sunt inchise.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Fântânile din gospodării sunt legale, iar apa lor este gratuită. Precizări oficiale după un fake news incredibil

Oamenii își pot construi fântâni în gospodării, iar apa lor este gratuită, fără ca activitatea legată de respectivele puțuri să reprezinte vreo infracțiune, precizează Apele Române. Reacția vine după un fake news aberant propagat pe rețelele sociale. 

Recomandări
Caniculă și furtuni în toată țara. Ministerul Mediului a convocat Comitetul pentru Situații de Urgență

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a convocat Comitetul ministerial pentru situații de urgență pentru a evalua efectele avertizărilor meteo și măsurile necesare pentru protejarea populației.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Alertă în județul Tulcea. Populația, avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.